Friday, August 14, 2020
Home KRYESORE Serbet Anti EU 🇪🇺 e pro Kinez 🇨🇳 dhe Rus🇷🇺

Serbet Anti EU 🇪🇺 e pro Kinez 🇨🇳 dhe Rus🇷🇺

03 Qershor 2020

Rexhep MYFTARI
Rexhep MYFTARI

Publicist

Sot kur zgjatimi i Presidentit Thaçi LDK e Isa Mustafës po e themelojnë Qeverinë Hoti e cila do të mvaret nga Lista Serbe me të cilët bënë marrëveshje ende të papublikuar për opinionin publik, duhet të reflektojmë rreth diskursit politik që Serbet ndjekin karshi Europës 🇪🇺, Kinës 🇨🇳dhe Rusisë 🇷🇺.

Sipas Haki Abazi Lista Srpska merrë:

  • ZĂ«vendĂ«skryeministrin
  • ZĂ«vendesdrejtorin e AKI
  • ZĂ«vendĂ«skomandĂ«n e FSK
  • ZĂ«vendĂ«sambasadorin e KosovĂ«s nĂ« SHBA
  • Veto tĂ« drejtĂ«n pĂ«r vendim- marrje nĂ« FSK, AKI, Diplomaci dhe Polici
  • ZĂ«vendĂ«sministĂ«r tĂ« EkonomisĂ« me veto nĂ« shitjen e aseteve
  • Zv. MinistĂ«r nĂ« Arsim
  • Zv. MinistĂ«r nĂ« ShĂ«ndetĂ«si

Nji studim nga instituti EPIK publikuar disa ditë me parë nga Demush Shasha tregon se përkundër Miliarda donacioneve që Europa ia jep Serbise, populli Serb të udhëhequr nga propaganda e Vucic janë Anti Europian 🇪🇺, dhe pro Kinez 🇨🇳 e Rus 🇷🇺.

Serbet besojn se ndihma mē e madhe u vjen atyre nga Kina dhe Rusia ndërsa sipas EPIK donacionet më të shumta u vien nga EU, SHBA dhe Gjermania.

Diskursi Serb do ta dominoj politikën Kosovare e cila nën udhëheqjen nga Rezhimi i Vjetër i grupit PLAN qon ujë n’mulli të kundërshtarëve të Kosovës.

Për më tepër, ironia qëndron në faktin se Serbet gëzojnë Liberalizimin e Vizave me EU që nga viti 2009 ndërsa Kosova mbetet vendi i vetëm Ballkanik pa liberalizim vizash.

Kjo të bënë të kuptosh se Presidentët Mujshar Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kthehen në Shtrat me Serbet, Kinezët dhe Rusët duke krijuar nji Qeveri Anti 🇪🇺 vlerash Europiane duke vjedhur votën e Qytetarëve të Kosovës të zgjedhjeve të 6 Tetorit 2019.

Kosova nuk do të prosperoj përderisa Qeveria e saj mvarët nga Serbia, Kina dhe Rusia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Call: +38349676773

Most Popular

Mitrovica e Veriut Beteja e Fundit për Pavarësinë e Kosovës (19 Shkurt 2019)

Serbia ndanë në Baza Etnike edhe Rrymën në Veri të Mitrovicës Mitrovicë Veriore 19 Shkurt 2019

Qeveria 365mil. €uro për rimëkëmbje ekonomike

Në mbledhjen elektronike, mbledhja e 23-të e radhës, e Qeverisë së Republikës së Kosovës, nën drejtimin e Kryeministrit Avdullah Hoti, është miratuar...

Fermerët e Mitrovicës së Veriut aplikojnë në Jug për Subvencione

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) njofton të gjithë fermerët e Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut se...

Ministri Veliu takoi ministrin e Shëndetësisë, z.Armend Zemaj.

Në këtë takim u diskutua për situatën e përgjithshme në vend me theks të veçantë për zbatimin e masave dhe aktiviteteve tëkoordinuara nga Grupi Ndër-Institucional për Menaxhimin e...

Recent Comments