Friday, August 14, 2020
Home KRYESORE Martirët e Lagjes së Kovaçëve të vrarë në Prill të 1999

Martirët e Lagjes së Kovaçëve të vrarë në Prill të 1999

Faruk MUJKA
Faruk MUJKA

zvKryetar i Mitrovicës

“Të nderuar familiarë të martirëve të vrarë në lagjen e Kovaçëve në Prill të vitit 1999 në mënyrë mizore nga bandat paramilitare serbe, të nderuar bashkëqytetarë, miq e dashamirë. Të nderuar të pranishëm.Jemi mbledhur sot këtu që të zbulojmë lapidarin kushtuar martirëve të kësaj lagje. Vendin ku do t’i përkujtojmë, nderojmë dhe falemnderojmë sepse me sakrificën e tyre gëzojmë lirinë që e kemi.

Ky vend të na shërbej për bashkim, mirëkuptim dhe mësim se historia dhe krimet nuk harrohen. Ato duhet të hetohen dhe gjykohen.

Pa drejtësi nuk ka qetësi shpirtërore dhe pajtim.Të nderuar familiarë të martirëve sot është ditë e rëndë me plotë pikëllim por gjithsesi edhe krenari.

Qofshit gjithmonë faqebardhë e krenarë. Lavdi e përjetshme për ghithë martirët, dëshmorët dhe heronjtë që dhanë jetën për Kosovën tonë”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Call: +38349676773

Most Popular

Mitrovica e Veriut Beteja e Fundit për Pavarësinë e Kosovës (19 Shkurt 2019)

Serbia ndanë në Baza Etnike edhe Rrymën në Veri të Mitrovicës Mitrovicë Veriore 19 Shkurt 2019

Qeveria 365mil. €uro për rimëkëmbje ekonomike

Në mbledhjen elektronike, mbledhja e 23-të e radhës, e Qeverisë së Republikës së Kosovës, nën drejtimin e Kryeministrit Avdullah Hoti, është miratuar...

Fermerët e Mitrovicës së Veriut aplikojnë në Jug për Subvencione

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) njofton të gjithë fermerët e Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut se...

Ministri Veliu takoi ministrin e Shëndetësisë, z.Armend Zemaj.

Në këtë takim u diskutua për situatën e përgjithshme në vend me theks të veçantë për zbatimin e masave dhe aktiviteteve tëkoordinuara nga Grupi Ndër-Institucional për Menaxhimin e...

Recent Comments