Wednesday, September 23, 2020
Home KRYESORE Kryeministri Kurti bisedoi me Kryetarin e Bosnjë-Hercegovinës, z. Šefik Džaferović

Kryeministri Kurti bisedoi me Kryetarin e Bosnjë-Hercegovinës, z. Šefik Džaferović

Prishtinë, 22 maj 2020

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti sot zhvilloi një bisedë telefonike me Kryetarin e Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës dhe anëtarin Boshnjak të Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, z. Šefik Džaferović.

Në fillim të bisedës ata diskutuan në lidhje me situatën me COVID-19 në vendet respektive, duke i komunikuar njëri-tjetrit masat që qeveritë e dy vendeve kanë ndërmarrë në luftimin dhe menaxhimin e përhapjes së virusit Corona.

Tutje, ata biseduan për marrëdhëniet bilaterale, lëvizjes së lirë të mallrave dhe të personave në mes dy shteteve. Me këtë rast, z. Džaferović falënderoi Kryeministrin në detyrë Kurti për vendimin për largimin e tarifës 100% ndaj mallrave nga Bosnjë dhe Hercegovina. Kryeministri në detyrë Kurti tha se Republika e Kosovës nuk duhet ta trajtojë dhe nuk do ta trajtojë njësoj Bosnjën dhe Hercegovinën sikurse Serbinë. Të dy konstatuan se kërcënimi më i madh me të cilin përballemi në dy vendet është lloji i politikës që nuk pati sukses gjatë luftës në vitet 90-ta, dhe se ideja e shkëmbimit territorial në mes Kosovës dhe Serbisë është e rrezikshme pasi e njëjta na kthen në vitet e 90-ta.

Në fund, Kryeministri në detyrë Kurti dhe Kryetari i Presidencës Džaferović theksuan dhe u pajtuan se bashkëpunimi në nivel kulturor dhe historik duhet të forcohet, derisa ripërsëritën zotimin se Kosova dhe Bosnjë dhe Hercegovina mbeten të përkushtuara në anëtarësimin e tyre në NATO dhe Bashkimin Evropian.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Call: +38349676773

Most Popular

Ambasadori József Bencze: Kosova e gatshme për EU

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, priti sot në takim njoftues ambasadorin e ri të Hungarisë në Kosovë, z. József Bencze,...

Live nga Kuvendi vazhdon seanca plenare

https://youtu.be/ZUms0W0P6lY

Fjalimi i Vjosa Osmani

https://www.facebook.com/VjosaOsmaniMP/videos/4457478410990097/

Isa Mustafa përkujton Kolonelin, Ahmet Krasniqi

Prishtinë, 21 shtator 2020  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton Kolonelin Ahmet Krasniqi, në 22 vjetorin e vrasjes së...

Recent Comments