Wednesday, September 23, 2020
Home KRYESORE

KRYESORE

Kisha Ortodokse e Kosovës

Seremb Gjergji – 03/09/2020 Priftërinjtë Ortodoks të Kishës Autoqefale të Shqipërisë, në vitin 2006 i takoj në Malishevë në...

Lobi Euroatlantik Shqiptar: Kujdes në ballafaqimin me Serbët në Washington

Lobi Euroatlantik Shqiptar me seli në Gjermani, kërkon nga Delegacioni i Kosovës në SHBA që të ketë kujdes në ballafaqim me palën...

David L. Phillips: Presidenti Trump pro-ndarjes & dhënies së tokave shqiptare Serbisë.

David L. Phillips në intervistën më të re rreth aktualitetit Shqiptaro-Amerikan botuar në illyriapress flet ashpër kundër Presidentit Trump në raport me...

Vjosa Osmani: Paqja ndërshtetërore e ka parakusht paqen shpirtërore të 1643 familjeve të të pagjeturve të Kosovës

Mesazhi i plotë:  Sot Kosova dhe e gjithë bota shënon DitënNdërkombëtare të të Zhdukurve. Ditë kjo në funksiontë ngritjes së zërit për të zbardhur fatin e të gjithë atyreqë nuk janë në mesin tonë, fati i të cilëve përbënshqetësim jo vetëm për familjarët, por për shoqërinë nëpërgjithësi. Dy dekada pas luftës, të zhdukurit me dhunë mbesinplaga më e madhe dhe më e dhimbshme e shtetit tonë. Janë 1643 fate jetësore për të cilat institucionet nukarritën të bëjnë asgjë përgjatë këtyre 21 vjetëve. Sot, pesha e fatit të tyre rëndon mbi secilin politikan tëKosovës. Mbi ne bie përgjegjësia e zbardhjes së fatit tësecilit, ndërkaq pesha e fajit bie mbi shtetin e Serbisë. Sot kur Kosova zhvillon negociata me këtë shtet qëkreu veprime gjenocidale, për të arritur atë që po quhetMarrëveshje Përfundimtare, para nesh shfaqet portreti isecilit të zhdukur. Sot ne nuk e kemi një përgjigjepërfundimtare për familjarët e tyre, siç nuk e kemi as argumentin kryesor: si mund të ketë një marrëveshjepërfundimtare me Serbinë teksa nuk e dimë ku i keminjerëzit tanë, të cilët ajo i mori dhunshëm! Rrjedhimisht duket e pamundshme dhe anakronike njëmarrëveshje përfundimtare pa zbardhje të fatit të tëzhdukurve dhe pa adresim të fajit ndaj shtetit serb. Paqe nuk do të ketë përderisa secila nënë e baba nuk e gjen fëmijën e vet. Paqja ndërshtetërore e ka parakushtpaqen shpirtërore të 1643 familjeve në Kosovë!

UNICEF & USAID shpërndajnë pako higjienike në 660 shkolla për 10,000 nxënës dhe mësimdhënës

Çdo fëmijë mezi pret që të kthehet në shkollë të takojë shokët e vet dhe mësimdhënësit. Jeta gjatë pandemisë COVID-19 është e...

Përfundoi me sukses Provimi i Maturës 2020

Komisioni Shtetëror i Maturës e ka vlerësuar të suksesshëm mbajtjen e Provimit të Maturës Shtetërore 2020, i cili këtë vit është organizuar...

Qeveria miratoi dy projektligje, katër rregullore dhe disa vendime të tjera 

(Mbledhja e 28-të e Qeverisë) Prishtinë, 28 gusht 2020 Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar...

Sami Repishti: Me nji mik si Joe Biden në Shtepinë e Bardhë e ardhmja e Kosovës ashtë e sigurtë!

Shkruan: Sami Repishti PhD Ridgefield, CT.- Kontaktet e shumëzueme, distancat e pakësueme, nevoja jetësore për shkembime, ndihma dhe bashkëpunim...

Gjermania mund ta Shpëtoj Kosovën

Nga Alush Gashi dhe David L. Phillips Gjermania ka dhënë mbështetje të mjaftueshme dhe të domosdoshme për stabilitetin dhe...

Kosova sinonim për Zonë Lufte në Kanalin Amerikan FoxNews.

Po të reagonte Prokuroria ndaj Protestave Qytetet tona thot Tucker Carlson NUK DO TË DUKESHIN Zona Lufte si Kosova.

Kryeministri Hoti: Dialogu zhvillohet për njohje reciproke – ftoj opozitën të na bashkohet në Shtëpinë e Bardhë

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë e ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, kanë mbajtur konferencë për...

Rrezik nga Ministria e Shëndetsisë, keqmenaxhim vjdekjeprues.

Sot, aktivistët e SKV-së kanë mbajtur një aksion simbolik pranë Ministrisë së Shëndetësisë me ç’rast bllokuan hyrjen e kësaj Ministrie me një...
- Advertisment -

Most Read

Ambasadori József Bencze: Kosova e gatshme për EU

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, priti sot në takim njoftues ambasadorin e ri të Hungarisë në Kosovë, z. József Bencze,...

Live nga Kuvendi vazhdon seanca plenare

https://youtu.be/ZUms0W0P6lY

Fjalimi i Vjosa Osmani

https://www.facebook.com/VjosaOsmaniMP/videos/4457478410990097/

Isa Mustafa përkujton Kolonelin, Ahmet Krasniqi

Prishtinë, 21 shtator 2020  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton Kolonelin Ahmet Krasniqi, në 22 vjetorin e vrasjes së...