Saturday, February 27, 2021

EU

Zgjedhjet parlamentare në Kosovë

Shkruan Skender Musliu, Bruksel Sa më shumë po afrohet 14 Shkurti, dita e zgjedhjeve, aq më tepër po rriten ethet elektorale te partitë që po...

‘Në kërkim të Venerës’ nga Norika Sefa premierë në Roterdam

https://youtu.be/46enR7iZI0o Filmi debutues i Norika Sefës “Në kërkim të Venerës” shfaqi premierën në Festivalin Ndërkombëtar të Roterdamit. Filmi i parë Kosovar të jetë pjesë e...

3 të Vdekur, 341 të infektuar nga Covid19

Në 24 orët e fundit raportohet për 3 të Vdekur dhe 341 të infektuar nga Covid 19. Sipas Ministrisë së Shëndetsisë, Kosova do të furnizohet...

PSE KRIMET E SERBISË ENDE TË PA DENUARA JURIDIKISHT?!

Shkruan: Safet Sadiku Nga këndvështrimi i shumicës së qytetarëve të Kosovës: PSE KRIMET E SERBISË ENDE TË PA DENUARA JURIDIKISHT?! Kërkesë:Për Parlamentin e ardhshëm të Kosovës, pas...

ASKUSH NUK KA TË DREJTË TË KEQPËRDORË TERMIN “REFERENDUM“ PËR BASHKIM KOMBËTAR- PËR FUSHATË ELEKTORALE!

Shkruan: Safet Sadiku Vlenë për të gjithë akterët e politikës! ...As në fushatën tuaj elektorale, dhe as atëherë kur je në çastet euforike!?,(ndoshta edhe kur je...

Koha për t’a prishur rrethin vicioz të së kaluarës

Argumentim për një strategji gjithëpërfshirëse për t’u marrë me të kaluarën, që e ka në qendër qytetarin  Nga Kathelijne Schenkel Qytetarët e Kosovës me përkatësi të ndryshme etnike besojnë se është koha që...

Ambasadorët e Kuintit takuan Valdete Dakën

Më 25 janar, ambasadorët e shteteve të Kuintit takuan kryetarën e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ) për të shprehur përkushtimin e vazhdueshëm për zgjedhje të...

Rrugëtim Mahnitës nga balta a Vushtrrisë, tek Financat e Burgut të Hagës deri n’ishujt Karaibe

Shkruan Shukri Ymeri, Gjermani Nazmi Jusufi, i lindur me 2 tetor 1967 në fshatin Sfaraqakë i Ultë të Vushtrrisë. Babai Ragipi dhe nëna Sabilja kishin...

Franca detyron testin PCR

Kriza e shtuar dhe ri-kthimi i infektimeve gjithandej Europës kanë shtuar edhe masat e ashpërsuara anti-Covid. Ato kanë detyruar autoritetet Franceze që të ndërmarrin...

PSE DUHET TË VOTOHET VJOSA OSMANI DHE ALBIN KURTI!

...Mos harroni, 14 shkurti po vjen!... Shkruan Safet Sadiku Për herë të parë në historinë e pasluftës në Kosovë në zgjedhjet nacionale kemi dy figura politike...

VJOSA OSMANI DHE ZGJEDHJET E PARAKOHSHME PARLAMENTARE

Shkruan Skender Musliu, Bruksel, 18 Janar 2021 Në zgjedhjet e fundit parlamentare të Kosovës mbajtur me 06 Tetor 2019, LDK-ja në listën e saj zgjedhore kishte...

Safet Sadiku: Drejtësia e vonuar është drejtësi e mohuar!

Më 17 janar u mbushën 39 vjetë të vrasjes së Jusuf Gërvallës. Atë natë dimri me borë, ndodhi një nga ngjarjet më të dhimbëshme...
- Advertisment -

Most Read