Tuesday, October 26, 2021
spot_img
Home Blog

HUMANISTI ALEKSANDËR NILAJ DHUROI 1100 DOLLARË PËR FUSHATËN E VATRËS

0

New York, VATRA

Humanisti Aleksandër Nilaj dhuroi 1100 dollarë për fushatën e Federatës Panshqiptare të Amerikës Vatra në mbështetje të gazetës Dielli dhe të Federatës Vatra. Z.Nilaj erdhi në Vatër familjarisht për të dhënë mbështetjen e tij me dashuri e përshpirtshmëri dhe u bëri thirrje edhe familjeve e patriotëve të tjerë shqiptarë që të mbështesin pa hezitim Vatrën e Diellin si një mbështetje për atdheun në respekt të rolit dhe kontributit që Vatra e Dielli kanë dhënë prej më shumë se 1 shekull për çështjen kombëtare.

Aleksandër Nilaj është modeli i patriotit të flaktë, atdhetarit të madh, veprimtarit të dalluar dhe bamirësit të përshpirtshëm që udhëheq projektin e bamirësisë me shoqatën e tij Shoqata Shqiptaro Amerikane “Albanian American Open Hand Association Inc (AAOHA). Përgjatë gjithë pandemisë globale dhe në vazhdim, Aleksandër Nilaj ka mbështetur pa kushte të gjithë njerëzit në nevojë me veprat e tij të bamirësisë në shpërndarjen e ushqimeve, veshmbathjeve, ilaçeve, pagesa qerash, karroca për invalidët, materiale shkollore e shumë ndihma të tjera duke ndihmuar jo vetëm patriotët shqiptarë por këdo që ka pasur nevojë për ndihmë në ditë e kohë të vështira.

Parimi i bamirësisë së z.Nilaj dhe skuadrës së vullnetarëve bamirës është: “Aty, ku njerëzit kanë nevojë, askujt të mos i mungojë diçka dhe askush të mos ndjehet i vetëm”. Shoqata Shqiptaro Amerikane “Albanian American Open Hand Association Inc (AAOHA) e drejtuar nga Aleksandër Nilaj u është gjendur pranë patriotëve shqiptarë në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi e në të gjitha viset ku jetojnë e punojnë shqiptarët.

Vatra dhe Dielli i shprehin mirënjohje për gjestin e tij patriotik e falenderojnë dhe i shprehin respekt e krenari për bashkëpunimin e sinqertë e shpirtin e tij të madh humanist e patriotik.

Dridhje në Veri

0

Shkruan Ramazan Bekteshi

Një si ‘Tërmet tektonik Ballkanik’ e përfshiu javën e kaluar Veriun e Kosovës me epiqendër në Bërnjak dhe Jarinje, jehona e të cilit sikur e tejkaloi atë ‘tërmetin’ e trazirave të 17 marsit më 2004 ku 19 vetë humbën jetën. Ky ‘tërmet’, me epiqendër në veri të vendit tonë solli një panik të paparë. ‘Tërmeti’ ndodhi në Kosovë por paniku u shkaktua në Serbi, nga traumat e të cilit Vuçiqi përfundoi në spital.

Vuçiq me arsenalin e tij ushtarak i provokoi shqiptarët në jug, ishin ato bishat fluturuese, apo reliktet që u ngjanin fluturakeve të luftës se II-të botërore, duke u përpjek të shkaktoj panik te shqiptarët si gjatë të 90-tave, ai po ashtu u përpoq të kërcënoj NATO-n me ultimatum 24 orësh por edhe BE-në. Kjo lojë e ndytë e turpëroi keq luftënxitësin dhe kriminelin Vuciq.

Kush e shkaktoi ketë dridhje ‘tektonike’, aksioni në veri për rend dhe ligj, a ishte “Stuhia, Albini-Vjosa”, që shkaktoi jehonë në katër kontinente dhe zgjoi ndërgjegjen e fjetur të Bashkimit Evropian që e lejuan Serbinë me donacione të (BE-së) të armatoset nga Rusia e Kina. Aksioni ne veri zgjoi ndërgjegjen e civilizimit  që t’a kuptojnë se sa larg ka shkuar “Open Ballkani” i Vuçiqit dhe Ramës, dhe më në fund, ky ‘tërmet’ e bëri të pamundur takimin e radhës të Ballkanit të Hapur të Novi Sad-it.

Derisa, Vuçiq provokonte nga ajri me aeroplanë, e në tokë duke sjell protestues nga Mali i Zi e Sanxhaku, duke sjell tanke e autoblinda nga Rashka, dhe ambasadorin rus në kufi me Kosovën, Shqipëria heshti, Rama s’kishte asnjë fjalë qortuese për Vuçiqin, kur ai ishte në kulmin e kërcënimit dhe marrëzisë së tij, Rama nuk u tha serbëve se; nëse ju keni të drejtë të kujdeseni për vëllezërit tuaj edhe ne kemi të drejtë të kujdesemi për vëllezërit tanë, derisa deklarata  e ambasadorit të Ramës në Kosovë, ‘Minxhoz Bixhozi’ i shkon për shtati Vuciqit, duke llomotitur se Shqipëria nuk do të intervenoj në veri, valle çfarë nami dëshironte të shprehte ambasadori me ketë thënje.

Edhe opozitës në Kosove s’i pëlqeu pse “Stuhia, Albini-Vjosa” që e shkaktoi këtë ‘tërmet’ në Veri, e që Vuçiqit i shkaktoi ‘panic attack’. Ata e kritikuan Kurtin, sepse ai tregoi kurajë që të zbatoj reciprocitetin për targat, një marrëveshje e sjellë më herët por që s’patën guxim ta zbatojnë derisa ishin në pushtet. Opozita edhe suksesin e quan dështim, e quan fushatë zgjedhore, por në fakt ata e lan fushatën dhe rrezikuan duke implementuar reciprocitetin e vonuar të tyre.

Në Prishtine, ditë e natë, ‘Sputniku’ serb vepron lirshëm në disa ‘TV stanica’, për çdo natë bënë spektakël duke promovuar defetizëm, përçarje, e nihilizëm, njësoj si simotrat në Tiranë me ‘provokacia-t’ e Mustafa Nanos e Jazexhinjtë.

Derisa, kjo PDK-ja, kur Thaçi e Vuçiq kërkonin këmbim territoresh, ajo heshte, por tash kur mbrohet shtetësia, ajo ankohet pse Forcat Speciale shkuan në veri, sa shpejtë harruan sa keq e plaçkitën shtetin, sa marrëveshje të këqija i sollën Kosovës, duke filluar nga falja e Çakorrit e deri te Zajednica, edhe pse  për këta të dyja Thaçi ua lenë fajin Haradinajt e Mustafes, por në fakt që të tre ishin autorët famëkeq. Opozita kurrsesi të gjen rrugën e konstruktivitetit, por syrin e ka vënë si të kthen pushtetin e humbur.

Vendimi i qeverisë për veprim në veri ishte dinjitoz, ajo mori një vendim të guximshëm, ajo nxori në pah se Forcat Speciale të policisë janë profesionale, të trajnuara fort për sfida qytetare, ajo e fitoi këtë betejë në mënyrë triumfale, edhe pse në një ambient të rrezikshëm e provokues, ajo e përmbushi misionin e saj me guxim e përpikëri. Kjo qeveri, me të mirat e të metat e veta, është duke e kthyer dinjitetin dhe shpresat e humbura qytetarit.

‘Tërmeti i Veriut’ ishte një test dhe një ekuacion, një uverturë që pat një “happy ending”, që shkundi ndërgjegjen e fjetur të bashkësisë ndërkombëtare që vazhdon tu besojë fabulave të Vuciqit, derisa kryefjala dhe kallëzuesi ishin qeveria dhe Forcat Speciale të PK-së. Kjo nuk ishte një sagë zhylverniane, por një akt epik që sensibilizoi opinionin ndërkombëtar, dhe një tregim e një sprove suksesi, pa viktima dhe me faqe të bardhe, Forcat Speciale të policisë kthehen në bazë triumfalisht dhe si heronj!

Grenell, ky ‘ujk’ i mjegullës, pse i sillet vërdallë Kosovës, prej Beligradi në Tiranë

0

Shkruan: Ramazan Bekteshi

Grenell është sozia e Presidentit Trump, ata të dy e zhgënjyen fort Amerikën me veprimet e tyre të çuditshme, dy veprime diletantësh që e armiqësuan Amerikën gati me tërë botën, por mbetën miq vetëm me Korenë Veriut, Rusinë dhe Serbinë. Ata, armiqësuan dhe e dogjën Amerikën me demonstrata masive, anti-raciale, ‘Black Lives Matter’ (BLM) , dhe më në fund ia vunë flakën edhe Kapitol Hill-it, dhe mu aty ranë që të dy.

Roli i Grenell-it karshi Kosovës që në fillim ka qenë armiqësor, sepse ai në kohë pandemie e rrëzoi qeverinë legjitime kosovare përmes vasalëve të tij: LDK-së, PDK-së, AAK-së. Në kohë pandemie ai ia mohoi Kosovës Fondin MCC, iu kërcënua Kosovës me tërheqje trupash e mbyllje të Bondsteel-it. Ai përdori gjuhën e frikës dhe bullizmin, e barazoi viktimën me kriminelin, ai u mundua të sajoj një histori e gjeografi të paqenë të Kosovës me bosin e tij, ai e shkeli rëndë Konventën e Vjenës.

Grenell, me ndihmën e Hotit dhe argatëve të tij që e sollën në pushtet, në Marrëveshjen e Uashington-it e inkorporuan “minishengenin”, moratoriumin, por e hoqën pikën ku kërkohej njohje reciproke. Pse sot nuk flitet për tradhtinë e Hotit, edhe pse ai e legalizoi ‘minishengenin’ në DC. Pse Grenell i thotë Kosovës të respektoj ‘minishengenin’ por jo dhe Vuçiqit që të zhvendos ambasadën serbe në Jerusalem.

Tani, pas rënjes, Grenell sërish na rishfaqet në Ballkan, si një ‘ujk’ dinak që e do mjegullën, si njeri i papunë, i gjen vetes punë kur Ballkani ka stuhi. Ai na shfaqet herë në Beligrad e herë në Tiranë, sepse në këto dy qendra misioni i tij mbeti i papërfunduar, sepse në këto dy qendra ai i duhet Ramës e Vuciqit, sepse ata përpara se të ‘mbyten’ kapen edhe për një fije kashte si që është Grenell, tani.

Grenell, në ‘cicërimën’ e tij të fundit i provokon keq shqiptarët duke thëne: “Sot ne i nderojmë heronjtë e #Vidovdanit. Ne këtë datë më 1389, filloi beteja kundër turqve në Kosove. Sot është dita e përkujtimit për Princin Shën Lazari dhe për martirët e shenjtë serbë.”

Kjo ‘cicërimë’ e Grenellit do të duhej të ishte një sinjal shumë serioz për shqiptarët, një rënkim dhe ulërimë ogurzezë e tij kundër shqiptarëve, sepse ai merret me një të pavërtetë historike, me një mit që mundohet t’a shndërroj në një realitet. Beteja e Kosovës ishte një koalicion Ballkanik ku shqiptarët u shquan në luftë, kjo nuk ishte një betejë me luftëtarë puro serbë siç propagandon lobisti serb, Grenell, jo se ai nuk i din këto, por sepse ashtu dëshiron. Ai dëshiron që të përkrah marrëzitë serbe, sepse serbët janë të vetmit në botë që kremtojnë betejat e humbura.

Ky veprim dashakeq i ish-ambasadorit Grenell, në vend se ti irritoj politikanët shqiptarë, ata njëlloj si HTH që ia dha dekoratën ‘Mik i Kosovës’ sillen me plot admirim. Presidenti Meta, për agjendën e tij meskine po ashtu e fton Grenell-in në Tiranë, valle pse? Rama po ashtu i kërkon ndihmën e tij për të jetësuar ‘ish-minishengenin” e tij të Hotit dhe të Vuçiqit.

A do t’ua mbush deshirat talismani/hajmalia e Grenellit ‘hijeve’ të Ballkanit, Ramës, Vuçiqit dhe Metës, a do te kursehen ata nga pellgu i pafund marrëzirave tani te shoqeruar edhe nën ritmin e muzikës serbe të Bregoviqit, apo kjo do të shndërrohet në ‘provokacija’ dhe në një muzikë të përmortshme dhe një REQUIEM si ai i Mocartit për ‘minishengenin’, për kleptokracinë dhe këta të tre sëbashku.

Kryeministri Shqipërisë n’a e solli ‘ujkun’ në derë, e për ketë, një fjalë popullore thotë: “Paç faqen e bardhe si bythë e kusisë”,– Kryeministër! Shporrja e Ramës dhe shkuarja në Hagë e Vuciqit për krime kundër njerëzimit, vetëm sa s’kanë ndodh. Kryeministri Rama n’a ndau dhe vazhdon të n’a ndajë tmerrësisht keq, tërbimi i tij është më i rrezikshëm se sa lëvizjet qarkore në mjegull të ‘ujkut’ Grenell.

Misioni i Ramës në Shkup, një thikë Kosovës

0

shkruan: Ramazan Bekteshi

Sot kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ia shtoi trishtimin Kosovës. Kur Kosova pritet të hy në dialog vendimtar me Serbinë, kryeministri Rama ia ka kthyer shpinën Kosovës duke përqafuar ‘vëllain’ e tij Vuçiq, që paradoksalisht ky i fundit ka pas gisht të drejtpërdrejtë apo indirekt në të gjitha masakrat e popullatës civile në Kosovë, ai është ndër fajtorët kryesor për gjenocidin e fundit në Kosovë.

Kryeministri Rama zgjodhi dy mentorët e tij kosovarë, Shkëlzen Maliqin dhe Baton Haxhiun, dy ish bashkëpunëtorë të regjimit jugosllav që t’ia bëjnë punën e PR-it me Serbinë, dhe ata e bënë punën me zell e shkëlqim, e larguan Ramën nga Kosova dhe ia afruan Serbisë, sot kryeministri Rama është më i afërtë me Vuçiqin se sa me Kurtin, biles ai edhe e paditi në gjyq ish- Kryeministrin Haradinaj derisa ishte në detyrë, injoroi kryetaren e Kosovës, Vjosa Osmani derisa ajo iu drejtua parlamentit shqiptar, dhe vazhdon të injoroj kryeministrin Kurti për refuzimin e tij qe ia bënë Minishengenit.

Sot regjimi i Ramës e ka plandos rëndë vendin, DASH-i thotë se Shqipëria është burim i kanabisit dhe vendi transit për kokainë dhe heroinë, derisa Freedom House konstaton se demokracia në Shqipëri çdo ditë po rrëshqet. OKB-ja (ARCC) e vënë Shqipërinë në kampin e krimit dhe varfërisë, derisa Transparency International thotë se Rama punon dhe sajon ligje për oligarkët e tij. OSBE-ODHIR për zgjedhjet e 25 prillit flet për vjedhje industriale të votave të orkestruara nga vetë kryeministri Rama.

Revolta dhe mllefi im drejtuar Ramës:

Z. Kryeministër, në sytë tuaj të zgurdulluar shoh një urrejtje dhe dy sy, si dy bunarë të thellë e pa ujë, derisa në fytyrën tende “stoned” nga substancat e ndaluara shoh një shkretinë e dëshpërim. Kështu është shprehja e fytyrës tënde kur flet me shqiptarët por jo edhe serbet.

Sot, në Shkup gjatë Forumit Ekonomik për Bashkëpunim Rajonal, i njohur si ‘minishengeni’ i rrethuar nga miqtë tuaj Vuçiq dhe Zaev, u vërejte se sytë tuaj vezullonin nga hareja, dhe goja juaj zakonisht e deformuar e cinike sikur kishte marrë trajtë normale sot, sepse sot me gojën plot qejf llomotisje me ‘vëllain’ tënd Vuçko.

Sot dukeshe si një mburravec i lumtur rrugëve të Shkupit, veshur me brekushkat tuaja prej talibani. Ju, trojka e turpit e pësuat edhe disfatën e radhës, dhe me ndërrimin emrit “Open Balkans”, i bëtë edhe një favor shtesë Vuciqit, baltose Shqipërinë, e Kosovës ia fute edhe një thike pas shpine. Pse z. Kryeministër i besoni integrimit Ballkanik të Vuçiqit pa e njohur ai Kosovën?

Z. Kryeministër, a s’ju vjen turp që përçoni idenë serbomadhe, s’ju vjen turp që ‘vëllai’ yt ishte protagonist i masakrave masive, derisa sot ai i lë të lirë të gjithë kryesit e krimeve. Si keni ndërgjegje të rrini krah-për-krah me zëdhënësin e Millosheviqit që nuk ndërmori asgjë ndaj ekzekutorëve të familjes Jashari, masakrës më të madhe të një familje të vetme që Evropa s’e mban mend.

Z. Rama, a s’ju vret koshienca sepse yt ‘vëlla’ Vuçiqi ishte një ndër shkaktarët e vrasjes së 13 mije civileve, 1.400 fëmijëve, 1.800 femrave, çnderimit të 20 mijë femrave, disa nga viktimat vajza të mitura, e disa të tjera pas dhunimit u vranë.

Po, ju zoti Kryeministër i Shqipërisë, a e ndieni rënkimin e viktimave, ofshamën e familjeve, për aktet barbare të njerëzve të Vuçiqit, kur ata zienin koka shqiptarësh për t’i bërë llamba tavoline, kur foshnjat i thernin derisa në barkun e nënës, e disa derisa ishin në djep. A keni mëshirë për të zhdukurit, për ata që u dogjën në furra fabrikash, për fshehje të varreve masive nëpër Serbi, apo hedhje kufomash në lumenj e liqe.

Dhe për fund z. Kryeministër, ju vasali i Serbisë, që instalove kultura antikombëtare në Shqipëri si të llojit të Jazexhinjëve, M. Nanove etj., instalove kulturë të mohimit kombëtar e të historisë sonë, rrite krimin dhe degradove demokracinë, e shtetin gjatë qeverisjes tënde e vërshuan të ligat, mosbesimi e turpi.

Kosova ka nevojë për projekte evropiane e jo serbe, derisa ju me aktin tuaj sot mundoheni t’ia zgjatni jetën politike një krimineli, zëdhënësit të çetnikut Sheshel që ia shkaktuan Kosovës gjenocidin e trete, siç thotë me të drejtë kryeministri Kurti.

Lamtumirë “Mini-Shengen”

0

shkruan: Blerim Reka

  1. Sot në Shkup, “troika” e Novi Sadit varrosi “Mini-Shengenin Ballkanik” dhe inauguroi trilateralen. Vuqiqi dështoi, plotë tri vite, që ta shes reinkarnimin e Jugosllavisë në amballazhën e integrimit rajonal. Shengeni i vogël, ishte fasadë e Jugosllavisë së madhe. Tri shtetet e tjera ballkanike e refuzuan atë. Tjetër epilog edhe nuk mund të pritej, pa pajtimin e të gjitha gjashtë shteteve të rajonit. Serbia, ndërkaq këmbëngulte për “integrim rajonal”- por pa e njohur Kosovën. Beneluksi, si integrimi i parë modern rajonal evropian që i parapriu BE-së, funksionoi vetëm si lidhje e tri shteteve të njohura reciprocikisht (Belgjikë, Holandë, Luksemburg). Si mund të funksiononte ky “integrim” i Vuqiqit, kur dy shtete ende nuk e njohin Kosovën?
  2. Ky është dështimi i katërt i hegjemonisë “rajonale” të Beogradit brenda një shekulli. I pari, ai i krijimit të Jugosllavisë – pa jugosllavë, (por me sundimin serb) dështoi përkundër hyrjes së kroatëve dhe sllovenëve në mbretëri me mbretin serb. Pas dështimit të asaj Jugosllavie të parë monarkike (1941) dhe të dytës komuniste (1991), dështoi edhe e e treta Serbo-Malazeze (2006).
  3. Nga viti 2019, Beogradi u përpoq ta shes idenë për “Jugosllavinë Evropiane”, me një emër tjetër: “Mini-Shengen Ballkanik”, ama sërish nën hegjemoninë tregtare, ushtarake e politike serbe. Ndryshimi i emrit nuk ndryshoi përmbajtjen. Atëherë si shtet i sllavëve të jugut, sot si “integrim rajonal” me Shqipërinë plus. Por, as Mali i Zi, (konstituenti i fundit i Jugosllavisë së fundit), e madje as Bosnja e Hercegovina (me Repubika Srpsken brenda), nuk u joshën nga oferta e Beogradit. Ndërkaq, Kosova e refuzoi kategorikisht, jo vetëm pse nuk ishte ftuar si shtet sovran dhe i pavarur, por edhe nga rreziku i zëvendësimit të anëtarësimit në BE, me “integrim rajonal” nën tutellën Serbe.
  4. Si mund të funksiononte një lidhje e tillë shtetesh, me orientime të kundërta gjeostrategjike? Me një Serbi anti-NATO dhe aleate ruse; me tri shtete anëtare të NATO-s dhe të katërtin me NATO-n brenda? Me pesë shtete që nuk kanë alternativë pos integrimit Euro-Atlantik; e me Serbinë që në vend të Unionit Evropian, hyri në Unionin Euro-Aziatik të Putinit?
  5. Edhe para nismës së Novi Sadit, vendet e tjera të Ballkanit kishin iniciativa të tjera integruese. Nga viti 2008, katër shtete (Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut), mbanin samite vjetore presidenciale. Në vitin 2011, Mali i Zi propozoi nismën “Western Balkans 6”, e më vonë edhe në Tiranë u lansua “Beneluksi Ballkanik”. Por të gjtha ishin refuzuar nga Serbia. Pse tash duheshka pesë shtete të tjera të pranojnë një nismë të Serbisë?

Sot, Vuqiqi, u detyrua ta ndryshojë vetëm emrin e nismës së Novi Sadit, por pa e ndryshuar qëllimin nismëtar: krejt Ballkani brenda “Botës Serbe”, (“Serbski Svet“) – strategjia e radhës e Beogradit.

Lobi Euro-Atlantik ngushllon familjet e viktimave nga Tragjedia në Kroaci

0

Lobi Euro-Atlantik, organizata gjithë kombëtare e Mërgatës, është e tronditur nga ngjarja e rëndë tragjike në Kroaci e autobusit me bashkatdhetarë që po ktheheshin nga Gjermania drejt Kosovës.

Kryetari i Lobit, Shukri Ymeri, i shpreh ngushëllimet më të thella familjeve që humbën më të dashurit e tyre dhe të lënduarve u uron shërim të shpejtë.

Lobi Euro-Atlantik i falënderon përzemërsisht Qeverinë e Kosoves dje autoritetet kroate që po bëjnë gjithçka për t’iu gjendur pranë të aksidentuarve dhe familjeve të tyre.

AAOHA me seli ne New York Ngushllon Familjet e Viktimave në Kroaci

0

AAOHA Organizata Shqiptaro-Amerikane me seli në New York u shprehë ngushllime familjeve të viktimave të Tragjedisë në Kroaci.

Jemi duke e percjellur situatën me
vëmendje dhe urojmë që të lënduarit ta përballojnë sa më leht situatën e vështirë nëpër të cilën po kalojnë, të shërohen e ti kthehen më të dashurve të tyre sa më parë që të jetë e mundur.

Në këto momente të vështira për kombin tonë lusim të gjithë bashkatdhetarët që të solidarizohen me familjet e viktimave dhe të mbijetuarve dhe ti giindemi pranë njëri tjetrit e t’ua lehtësojmë dhimbjet.

Zoti e Bekoftë Popullin Shqiptarë

Aleksander Nilaj
AAOHA
New York

Kuvendi i Kosoves seanca plenare 16 Korrik 2021

0

Lobi përkrah mërgatën shqiptare në Gjermani

0

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar, organizata mbarëkombëtare e mërgatës, me seli në Lörrach të Gjermanisë, shpreh ngushëllime popullit dhe shtetit gjerman, me rastin e humbjes jetës së mbi 80 personave nga përmbytet e ditëve të fundit në Gjermani.

Këto vërrshime janë më të rëndat në disa dekada, dhe si të tilla janë cilësuar edhe nga autoritetet qeveritare gjermane. Ekipet e shpëtimit janë duke vazhduar kërkimet për qindra njerëz të tjerë të zhdukur, prandaj lutem i që kjo sfidë natyrore të kaloj sa më shpejt dhe të mos rritet më tej numri i viktimave.

Në këto ditë të rënda edhe për komunitetin shqiptar që jeton në Gjermani, Lobi Euro-Atlantik, ju qëndron pranë, do të u jap mbështetje dhe kurajo që ta përballojmë më lehtë këtë gjendje.

Me respekt, Shukri Ymeri Kryetar i Lobit Euro-Atlantik Shqiptar

Gjeneral Rama pritet në Pentagon nga Shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare të SHBA-së, Gjeneral Hokanson

0

Në vazhdën e vizitës zyrtare në Pentagon, komandanti i FSK-së, gjenerallejnant Rama gjatë vizitës në Pentagon është pritur nga Shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare të SHBA-së, Gjeneral Daniel Hokanson. Në këtë takim Gjeneral Rama falënderoi Gjeneralin Hokanson për mbështetjen e dhënë nga Garda Kombëtare e SHBA-së për Kosovën dhe FSK-në. Ai gjithashtu shprehu falënderimin për shërbimin e trupave amerikane në kuadër të misionit të KFOR-it. Në këtë takim, dy gjeneralët diskutuan për rritjen e bashkëpunimit  në zhvillimin e kapaciteteve të FSK-së në përputhje me misionin dhe detyrat e saj. Gjithashtu në këtë takim u diskutua edhe mundësia e vazhdimit të zbarkimit të kontingjenteve tjera të FSK-së në misione paqeruajtëse.

Gjenerali Hokanson e falënderoi për bashkëpunimin dhe çmoi lartë lidershipin e Gjeneral Ramës për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së, procesin e tranzicionit si dhe sukseset e vazhdueshme të FSK-së. Ai gjithashtu, shprehu konsideratë të lartë për të arriturat e deritashme të FSK-së, si në ngritje të kapaciteteve ashtu edhe për pjesëmarrjen në misione jashtë vendit.

Të dy gjeneralët u dakorduan për vazhdimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes, me mundësi të zgjerimit të fushave të bashkëpunimit dhe zbarkimit të përbashkët në misione paqeruajtëse për kontribut në sigurinë dhe stabilitetin në Botë.