Saturday, July 11, 2020
Home KRYESORE Serbet Anti EU 🇪🇺 e pro Kinez 🇨🇳 dhe Rus🇷🇺

Serbet Anti EU 🇪🇺 e pro Kinez 🇨🇳 dhe Rus🇷🇺

03 Qershor 2020

Rexhep MYFTARI
Rexhep MYFTARI

Publicist

Sot kur zgjatimi i Presidentit Thaçi LDK e Isa Mustafës po e themelojnë Qeverinë Hoti e cila do të mvaret nga Lista Serbe me të cilët bënë marrëveshje ende të papublikuar për opinionin publik, duhet të reflektojmë rreth diskursit politik që Serbet ndjekin karshi Europës 🇪🇺, Kinës 🇨🇳dhe Rusisë 🇷🇺.

Sipas Haki Abazi Lista Srpska merrë:

  • ZĂ«vendĂ«skryeministrin
  • ZĂ«vendesdrejtorin e AKI
  • ZĂ«vendĂ«skomandĂ«n e FSK
  • ZĂ«vendĂ«sambasadorin e KosovĂ«s nĂ« SHBA
  • Veto tĂ« drejtĂ«n pĂ«r vendim- marrje nĂ« FSK, AKI, Diplomaci dhe Polici
  • ZĂ«vendĂ«sministĂ«r tĂ« EkonomisĂ« me veto nĂ« shitjen e aseteve
  • Zv. MinistĂ«r nĂ« Arsim
  • Zv. MinistĂ«r nĂ« ShĂ«ndetĂ«si

Nji studim nga instituti EPIK publikuar disa ditë me parë nga Demush Shasha tregon se përkundër Miliarda donacioneve që Europa ia jep Serbise, populli Serb të udhëhequr nga propaganda e Vucic janë Anti Europian 🇪🇺, dhe pro Kinez 🇨🇳 e Rus 🇷🇺.

Serbet besojn se ndihma mē e madhe u vjen atyre nga Kina dhe Rusia ndërsa sipas EPIK donacionet më të shumta u vien nga EU, SHBA dhe Gjermania.

Diskursi Serb do ta dominoj politikën Kosovare e cila nën udhëheqjen nga Rezhimi i Vjetër i grupit PLAN qon ujë n’mulli të kundërshtarëve të Kosovës.

Për më tepër, ironia qëndron në faktin se Serbet gëzojnë Liberalizimin e Vizave me EU që nga viti 2009 ndërsa Kosova mbetet vendi i vetëm Ballkanik pa liberalizim vizash.

Kjo të bënë të kuptosh se Presidentët Mujshar Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kthehen në Shtrat me Serbet, Kinezët dhe Rusët duke krijuar nji Qeveri Anti 🇪🇺 vlerash Europiane duke vjedhur votën e Qytetarëve të Kosovës të zgjedhjeve të 6 Tetorit 2019.

Kosova nuk do të prosperoj përderisa Qeveria e saj mvarët nga Serbia, Kina dhe Rusia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Call: +38349676773

Most Popular

David L. Phillips sulmon ashpër të Dërguarin e Trump Richard Grenell

David L.Phillips drejtori i institutit për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut me bazë në Columbia University në New York...

Kryeministri Hoti takoi Presidentin e Francës, Emmanuel Macron

Paris, 7 korrik 2020 Sot në Pallatin Elysee në Paris, Kryeministri i Republikës së Kosovës Avdullah Hoti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri...

Qeveria Hoti miraton ndalesat e reja

Prishtinë, 5 korrik 2020 Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhjen e dhjetë të saj (mbledhje elektronike), me...

Festimi virtual i 4 korrikut në ambasadën e SHBA-së (video)

https://youtu.be/SF4fL4__nnM Këtë vit, ambasada e Shteteve të Bashkuara feston 244 vjetorin e Ditës së Pavarësisë së kombit...

Recent Comments