Wednesday, March 22, 2023
spot_img
HomeKRYESORESenatorët Amerikan kërkojnë nga Serbia ti vëjn Sanksione Rusisë

Senatorët Amerikan kërkojnë nga Serbia ti vëjn Sanksione Rusisë

19 Prill 2022

Siç raporton AP, Delegacion i Senatit Amerikan të martën i kërkoi Serbisë t’i bashkohet pjesës tjetër të Evropës dhe ti vendosë sanksionet kundër Rusisë për masakrën e saj të përgjakshme në Ukrainë.

Edhe pse Serbia votoi pro tri rezolutave të OKB-së që dënojnë agresionin rus kundër Ukrainës, ajo nuk i është bashkuar sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës.

Senatorët Amerikan Chris Murphy (D-CT) majtas, Jeanne Shaheen (D-NH), në qendër dhe Thom Tillis (R-NC) djathtas (AP Photo/Darko Vojinovic).

Serbia varet pothuajse tërësisht nga furnizimet ruse me energji. Vuçiq ka thënë se vendosja e sanksioneve kundër aleatëve tradicionalë sllavë në Moskë do të ishte katastrofike për Serbinë.

Ndërsa Senatorët u shprehën se Tani është koha e unitetit Evropë Amerike në mbrojtje të Ukrainës.

spot_img

Most Popular

Recent Comments