Saturday, July 11, 2020
Home KRYESORE Rifilloni Dialogun Menjëhere

Rifilloni Dialogun Menjëhere

Heiko Maas dhe Le Drian Ministra Gjerman dhe Francez në një shkrim të përbashkët me titull në form urdhërore Rifilloni Dialogun Menjëhere i drejtohen parisë së Prishtinës dhe Beogradit.

Më tutje theksojnë se Tani duhet të punojmë drejt nji marrëveshje serioze mes Serbise 🇷🇸 dhe Kosovës 🇽🇰 të drejtuar nga Evropa.

Në samitin e EU në Zagreb me 6 Maj 2020 u premtuan €3.3Miliard për Ballkanin Perendimor.

Qështjet e pazgjidhura mes Sërbisë 🇷🇸 dhe Kosovës 🇽🇰 janë faktor destabilizimi për tërë rajonin tutje theksojnë ata në këtë shkrim dhe duhet punuar që së bashku tu gjejmë zgjidhje këtyre qështjeve.

Ritheksojnë përkrahjen ndaj Miroslav Lajcak dhe ekipit te tij në ndërmjetsimin e bisedimeve, gjithashtu përshëndesin Kryeministrin Kurti për heqjen e tarifës 100% dhe menagjimin e krizës me Korona Virusin por edhe thërrasin që të mos bëhen manovra poltike sepse ato do ta thellonin krizën dhe pakënaqësin popullore.

Lexoni shkrimin në tërsi Këtu: https://www.auswaertiges-amt.de/en/newsroom/news/maas-le-drian/2343952

Ndërsa më poshtë janë Vegzat ku cicërojnë Ministrat në fjalë.

@HeikoMaas @JY_LeDrian

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Call: +38349676773

Most Popular

David L. Phillips sulmon ashpër të Dërguarin e Trump Richard Grenell

David L.Phillips drejtori i institutit për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut me bazë në Columbia University në New York...

Kryeministri Hoti takoi Presidentin e Francës, Emmanuel Macron

Paris, 7 korrik 2020 Sot në Pallatin Elysee në Paris, Kryeministri i Republikës së Kosovës Avdullah Hoti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri...

Qeveria Hoti miraton ndalesat e reja

Prishtinë, 5 korrik 2020 Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhjen e dhjetë të saj (mbledhje elektronike), me...

Festimi virtual i 4 korrikut në ambasadën e SHBA-së (video)

https://youtu.be/SF4fL4__nnM Këtë vit, ambasada e Shteteve të Bashkuara feston 244 vjetorin e Ditës së Pavarësisë së kombit...

Recent Comments