Monday, December 5, 2022
spot_img
HomeKRYESOREMarko Kepi, zyrtarisht kandidat për anëtarë i Këshillit të Qytetit të New...

Marko Kepi, zyrtarisht kandidat për anëtarë i Këshillit të Qytetit të New York-ut

Nga Beqir SINA – New York City

Zgjedhjet fillestare do të mbahen më 22 qershor 2021 
  

NEW YORK CITY :

Zgjedhjet e përgjithshme për anëtarët e Këshillit të Qytetit të New York-ut do të mbahen më 2 nëntor 2021. Zgjedhjet fillestare do të mbahen më 22 qershor 2021. Ka disa zgjedhje speciale për vendet e lira të lira në 2020 dhe në fillim të 2021; këto zgjedhje speciale do të jenë të parat që do të përdorin votimin me zgjedhje të renditur në zgjedhjet e këshillit të qytetit pasi u miratua nga një pyetje votimi në 2019. Për shkak të rishpërndarjes pas Regjistrimit të vitit 2020, kandidatët do të garojnë gjithashtu për mandate dy-vjeçare në vend të mandateve katër-vjeçare për herë të parë, që rrjedhin nga rregullimi i Kartës së Qytetit të New York-ut në 1989. Afatet katër-vjeçare do të rinisin në zgjedhjet e 2025 pas një tjetër zgjedhje dy-vjeçare në 2023.  

Marko Kepi po kandidon zyrtarisht, këtë radhë për anëtar në Këshillin Bashkisë së Qytetit të New York, gara paraprake Republikane për Qarkun 50 në Staten Island.

Kepi në një status në faqen e tij zyrtare “Marko Kepi for NYC Council”, mbas dorzimit të firmave në, NYC Board of Elections, për të hyrë në garën republikane, zgjedhjet fillestare që do të mbahen më 22 qershor 2021, ka faleminderuar vullnetarët, dhe mbështetsit e tij të cilët ai I ka quajtur të papërsëritshëm, në ndihmën që të merrnin “10 Time, dhjetë herë nënshkrimet që duheshin për të paraqitur peticionet për emërim, në NYC Board of Elections: “ Kjo është arritja e para në nisjen e garës, dhe ju faleminderojë thellë nga zemra, se eshtë për shkak të punës dhe përkushtimit tuaj që ne kemi fushatën më të organizuar dhe aktive. Mëtutje në fitore në 22 qershor! Zoti u bekoftë Ju! dhe Zoti e bekoftë Amerikën!. #StatenIsland #Republikan” Kepi, është një poliitikan i ri, shqiptar amerikan, një marins i Shteteve të Bashkuara, që ka qenë i përfshirë në politikën lokale republikane, që nga adoleshenca e tij, në Klubin e të rinjëve Repubikan në NYC, duke përfshirë edhe një mandat në zyrën për ish Senatorin e Shtetit Marty Golden.Po ashtu ai ka qenë i angazhuar më pare si vullnetar dhe për fushatën presidenciale të Kryetarit të Bashkisë Rudy Giuliani në 2008.

“Marko Kepi mbas dorzimit të firmave në, NYC Board of Elections, për të hyrë në garën republikane, zgjedhjet fillestare që do të mbahen më 22 qershor 2021, I është përgjigjur formularit të pyetjeve nga regjistrimi zyrtar :

NYC Board of Elections : 

 Kush je ti? Na tregoni për veten tuaj.   Marins amerikan, Marko Kepi, krenar që jam një amerikan. I ardhur në këtë vend në moshë të re nga Shqipëria socialiste( e shtypur për 45 vjet nga diktatura komuniste), në ndjekje të ëndrrës Amerikane. Duke u rritur, në frymën tradicionale shqiptare me prindërit e tij, që i futën atij në zemër vlerat e punës së palodhur, përkushtimit dhe besimit të thellë në Zot, me të ardhur në SHBA, ju kushtua shkollimit dhe punës.  

Marko Kepi, është një republikan i përjetshëm, i cili është përfshirë në partinë Republikane që nga vitet e tij të adoleshencës, kur ai punoi si praktikant për fushatën presidenciale të kryetarit të bashkisë Rudy Giuliani. Nga ai moment, Marko e dinte se donte të hynte në sferën e shërbimit publik dhe të bënte një ndryshim në jetën e të tjerëve.  Ai është një produkt i edukimit të shkollës publike të Qytetit New York. Ai u diplomua nga kolegji John Jay i Drejtësisë Penale, drejtimi i Shkencave Politike dhe në Histori, dhe fitoi Masterin, në  Ekzekutiv të Administrimit të Biznesit (EMBA) nga Kolegji Wagner.  Marko ka përvojë, dhe gatishmëri për të kryer punën që merr përsipër. Ai i kupton sfidat që ndikojnë në jetën e amerikanëve të cilët duhet të mbajnë dy ose tre punë për të mbajtur familjen e tyre. Ai e di se si është të mos kesh asgjë dhe të duhet të punosh shumë për të arritur diçka, sepse ai është shembulli i gjallë i vetëm kësaj. 

 Ai fitoi një përvojë të jashtëzakonshme nga koha e tij duke punuar për senatorin Marty Golden në Brooklyn. Gjatë kësaj kohe, Marko ndihmoi zgjedhësit për të ndihmuar në çështjet e cilësisë së jetës me të cilat përballet komuniteti i tyre. Ai është njohur me punën e Albany dhe e di se çfarë duhet për të kryer detyrën.

Para se të kandidonte për Asamblenë e NYS, Marko u regjistrua në Marinsat 

NYC Board of Elections :  

Ju lutemi rendisni më poshtë 3 mesazhet kryesore të fushatës suaj. Cilat janë pikat kryesore që dëshironi të mbajnë mend votuesit për qëllimet tuaja për kohën tuaj në detyrë? 

Dërgoni marinsat!

Përkrahni burrat dhe gratë me uniformë!

Taksat e ulëta të pronës!  

NYC Board of Elections :  

Për cilat fusha të politikës publike jeni personalisht i apasionuar? 

Siguria publike, taksat e pronës, taksat më të ulta, infrastruktura dhe programet e rehabilitimit të ilaçeve për të rinjtë! 

NYC Board of Elections : 

Çfarë trashëgimie do të donit të linit? Frymëzimi i brezave të ardhshëm që të përfshihen në politikë për të ndihmuar në formësimin e shoqërive në të cilat jetojmë. 

NYC Board of Elections :  

Cila ishte kënga e fundit që të ka mbetur në mendje? 

Zoti e bekoftë Amerikën! 

“Marko Kepi for NYC Council”:  

“Kjo nuk është hera e parë që Kepi hedh “kapelën” e Marinsit për veshur përsëri “kostumin” e politikanit, pasi vitin e kaluar ai kishte kandiduar për Asamblen e Shtetit të New York, duke humbur ndaj asambleistit aktual Michael Tannousis.”Kepi po simbas portalit”ShorefrontNews”, ka shumë mbështetje në bazën republikane në ishullin njujorkez Staten Island – aty dhe ku banon , por gjithêsesi ai do të përballet me një grup kundërshtarësh “potencial” republikan, figura shumë të rëndësishëm në zgjedhjet paraprake të Republikanëve. Së pari i rëndësishëm sipas “ShorefrontNews” mendohet të jetë  David Carr, i cili është Shefi i Shtabit për Këshilltarin aktual, por ndoshta edhe Steven Matteo me afat të kufizuar, si dhe Sam Pirozzolo, George Wonica, Kathleen Sforza, por edhe një shqiptar amerikani Jordan Hafizi, po nga Qarku 50 në Staten Island . Ndërsa, po në Qarkun 50 të ishullit njujorkez Staten Island nga demokratët do të jetë në garë politikani i karjerës Sal Albanese, një ish-Këshilltar i Qytetit, i cili gjithashtu ka provuar të kandidoi disa herë por pa sukses. Ai ka kandiduar për Asamblenë e Shtetit të New York-ut, Kongresin e Shteteve të Bashkuara dhe për Kryebashkiak të Qytetit të New York-ut, ndërkohë që tani ai po kandidon pa kundërshtar në partin demokrate në zgjedhjet paraprake në qershor,  i vetëm si një Demokrat.

spot_img

Most Popular

Recent Comments