Friday, December 9, 2022
spot_img
HomeKRYESORELVV me dy fitore!

LVV me dy fitore!

LVV doli e para në dy komuna në zgjedhjet e 29 Nëntorit 2020.

Në Podujevë kandidati i LVV Prof.Shpejtim Bulliqi fitoi bindshëm pa balotazh me më shumë se 51% të votave ndaj kandidatit të LDKsë i cili u radhit i dyti me rreth 35%.

Fushatën për zgjedhjet në Llap e kishte bërë në çdo lagje duke vizituar çdo rrugicë dhe duke mos lënë cep pa shkelur, derë pa trokitur e qytetar pa takuar.

Fitorja e Shpejtim Bulliqit sjellë fundin e një periudhe klienteliste, për komunën e Podujevës.

Ndërsa në Mitrovicën Veriore kandidati i LVV Erden Atiq është fitues moral i zgjedhjeve të Nëntorit meqense fitoi ndaj kandidatit të PDKsë me epërsi të ngushtë prej më pak se 1%

Lëvizja VETËVENDOSJE! tashmë është subjekti i parë shqiptar më i votuar në veriun e Mitrovicës. Kandidati më i votuar, Erden Atiq vjen nga pjesa veriore dhe kandidon për herë të dytë për kryetar Komune.

Rezultatet janë si në vijim:

  • Podujevë

LVV 51.64% Shpejtim Bulliqi

LDK 35.97% Nexhmi Rudari

PDK 12.40% Naim Fetahu

Mitrovicë Veriore

Lista Serbe 89.86%

LVV 3.68% Erden Atiq

PDK 3.54% Florent Azemi

spot_img

Most Popular

Recent Comments