Saturday, December 3, 2022
spot_img
HomeKRYESORELojrat Verore Olimpike në Tokyo mund të anulohen përshkak të Covid 19

Lojrat Verore Olimpike në Tokyo mund të anulohen përshkak të Covid 19

Thomas Bach International Olympic Committee

Rriten dyshimet se Lojrat olimpike verore 2021 që janë të caktuara të mbahen këtë vit të mund të anulohen përshkak të rritjes së numrit të infektimeve me corona virus gjithandej botës.

Shefi i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach shprehu besimin të enjten se Lojërat Olimpike të Tokios do të mbahen këtë verë, duke thënë se nuk ka “asnjë plan B” edhe kur dyshimet rriten midis një ringjallje të mprehtë të rasteve të koronavirusit në kryeqytetin Japonez dhe gjetkë.

“Për momentin, nuk ka asnjë arsye për të besuar se Lojërat Olimpike në Tokio nuk do të hapen më 23 korrik në stadiumin Olimpik në Tokio,” tha Bach në një intervistë në internet me Kyodo News dy ditë përpara shënimit të gjashtë muajve derisa të fillojë ngjarja e planifikuar.

via KYODO NEWS

spot_img

Most Popular

Recent Comments