Saturday, December 3, 2022
spot_img
HomeKRYESOREKryekuvendarja Osmani: Trenat jo më simbole dhimbjeje, por të lidhjes ndërmjet popujve

Kryekuvendarja Osmani: Trenat jo më simbole dhimbjeje, por të lidhjes ndërmjet popujve

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani dhe zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani vizituan Trenin e Eksodit në Bllacë

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e Ditës së Paqes, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, e shoqëruar nga zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani dhe kryetari i Hanit të Elezit, Rufki Suma, kanë vizituar Trenin e Eksodit në Bllacë.

Kryeparlamentarja Osmani, në një ekspoze të shkurtër ka rikujtuar sakrificën e luftën e brezave të tërë për lirinë e Kosovës dhe ka falenderuar shtetet mike që e ndihmuan Kosovën në ditët e vështira. Nga Bllaca, kryetarja Osmani përqoi mesazhin e paqes.

“Mesazhi që duam ta përçojmë sot nga këtu, në radhë të parë është mesazh i paqes, për ta kuptuar se sa e rëndësishme është për secilin qytetar të Kosovës që sot 21 vjet pas ndihmës që na dhanë aleatët tanë, ne jetojmë në paqe dhe jetojmë të lirë”, ka thënë zonja Osmani. Ajo tha se nevojitet bashkëpunimi rajonal ndërmjet të të dy shteteve.

“Mesazhi i dytë është i bashkëpunimit rajonal, sepse pikërisht në kohët më të rënda mbi 1 milion qytetarë të Kosovës u dëbuan nga shtëpitë e tyre dhe u strehuan qoftë në Maqedoninë e Veriut, qoftë në Shqipëri, Mal të Zi, në vende të tjera të BE-së, në ShBA, e deri në Zelandë të Re”, ka theksuar Osmani.

Në këtë kontekst ka falenderuar shqiptarët e Maqedonisë së Veriut të cilët hapën dyert për kosovarët e dëbuar dhunshëm nga shtëpitë e tyre nga forcat jugosllave e serbe më 1999.

“Duam të falenderojmë secilën shtëpi që na hapi derën dhe nuk na lanë vetë në orët më të rënda. Dhe së fundi të bëjmë thirrje që trenat si ky prapa të mos jenë më simbole të dhimbjes siç ishin në vitin 1999, kur u dëbuan gati të gjithë qytetarët tanë, por të kthehen në simbole të lidhjes ndërmjet popujve”, është shprehur zonja Osmani.

Ndërkaq zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani tha se 12 Qershori- Dita e Paqes është simbol i lirisë dhe drejtësisë.

“Kjo ditë shënon përfundimin e gjenocidit në Kosovë por edhe na lidh dy vendeve, sepse forcat e para të NATO-s hynë nga territori i Maqedonisë së Veriut”, ka thënë Osmani.

Sipas tij, Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë dy vende pa asnjë çështje të hapur, me histori të përbashkët dhe me synim të përbashkët anëtarësimin në NATO dhe BE.

Ndërkaq kryetari i komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, pasi që përmendi rëndësinë e 12 Qershorit dhe ndihmën e shteteve mike për lirinë e Kosovës, falënderoi shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, të cilët strehuan mijëra familje kosovare gjatë luftës së fundit.​

spot_img

Most Popular

Recent Comments