Wednesday, December 7, 2022
spot_img
HomeKRYESOREKryeKuvendarja Osmani, takoi ambasadorin e ri të Gjermanisë, z. Jörn Rohde

KryeKuvendarja Osmani, takoi ambasadorin e ri të Gjermanisë, z. Jörn Rohde

Osmani: Roli i Gjermanisë për perspektivën evropiane dhe ekonomike të Kosovës është krucial

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, priti në takim ambasadorin e ri të Gjermanisë të akredituar në Kosovë, z. Jörn Rohde, duke i uruar mirëseardhje dhe suksese në mandatin dhe detyrën e re.

Në këtë takim u vlerësuan lart raportet bilaterale në mes të Kosovës dhe Gjermanisë, si dhe ndihma që shteti gjerman ka dhënë për Kosovën në procesin e lirisë dhe shtetndërtimit. 

U vlerësua nevoja e vazhdimit dhe rritjes së bashkëpunimit institucional, në nivelin, politik, ekonomik dhe diplomatik, si dhe shkëmbimi i përvojave në disa prej fushave specifike, siç është diplomacia parlamentare në mes të dy vendeve.

Në lidhje me aktualitetin politik, u diskutua angazhimi i institucioneve të vendit dhe përballja me gjendjen e rënduar nga pandemia, si dhe nevoja imediate që institucionet të kenë top prioritet adresimin e çështjeve që ndërlidhen me pandeminë dhe gjendjen e rënduar ekonomike. 

Në raport me temën e dialogut, kryetarja e Kuvendit theksoi se roli i Kuvendit në procesin e dialogut është krucial, në raport me rritjen e transparencës dhe përmbylljes eventuale të një procesi të tillë.

U diskutua edhe avancimi i rolit të gruas në proceset politike dhe shoqërore në vend.

spot_img

Most Popular

Recent Comments