Sunday, April 2, 2023
spot_img
HomeKRYESOREKosova dhe Shqipëria faktor stabiliteti në rajon

Kosova dhe Shqipëria faktor stabiliteti në rajon

Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Avdullah Hoti, priti në takim Ministrin në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, z. Gent Cakaj.

Në takim Kryeministri Hoti dhe Ministri Cakaj biseduan për aktualitetin politik në Kosovë, Shqipëri dhe në rajon, për procesin e dialogut Kosovë –Serbi si dhe çështje të tjera në interes të të dyja vendeve. 

Të dy bashkëbiseduesit u pajtuan se dialogu është mënyra e vetme për zgjidhjen e të gjitha çështjeve të hapura midis Kosovës dhe Serbisë. Kryeministri Hoti nënvizoi se në këtë proces nuk mund të ketë marrëveshje parciale, por vetëm një marrëveshje finale gjithëpërfshirëse me njohje reciproke në kufijtë aktual.  

Kryeministri Hoti dhe Ministri Cakaj biseduan edhe për çështjen e shqiptarëve në Luginë të Preshevës dhe në Mal të Zi, ku theksuan nevojën e respektimit të parimeve të Këshillit të Evropës për të drejtat njerëzore dhe kombëtare. Ata rikonfirmuan përkushtimin e të dyja vendeve për të qenë faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon.

spot_img

Most Popular

Recent Comments