Saturday, December 3, 2022
spot_img
HomeKRYESOREKatoliku Marko Kepi, shtron iftar për besimtarët Shqiptar muslimanë në New York

Katoliku Marko Kepi, shtron iftar për besimtarët Shqiptar muslimanë në New York

Nga Beqir SINA – New York

Promovohet projekt-ideja “’Illirian House’ një Qënder e cila do jetë në dobi të mbare Komunitetit Shqiptar ne New York STATEN ISLAND NYC:

Marko Kepi , kandidati për një vend në Këshillin e Bashkisë për qytetin Nju Jork, Distrikti 50 në Staten Island, të Ejten në Hilton Hotel – shtroi vaktin e Iftarit në natën e 24 të Ramazanit, muajin e shenjtë mysliman, për të gjithë shqiptarët në zonën e tij elektorale.

Të pranishmëm në darkën e organizuar nga Marko Kepi, përfshinin rreth 150 besimtar muslimano-amerikane, mes tyre dhe besimtare si Sulltana Perezic, Sebija Perezic dhe Fatime Vukovic, si dhe të ftuar nga besimet e tjera. Në mesin e të ftuarve ishin edhe disa lider dhe veprimtarët e dalluar të komunitetit nga ishulli i Staten Island, përfshirë Sali Bollatin, Dul Perashi ish kryetar i Shoqates Kraja, Dash Miftari kryetari i Shoqates Dibra , Safet Llola kryetar i Shoqates Ana e Malit, Belul Qoku, dhe miku i tij dhe nje nder mbeshtetsit kryesor te Kepit, Dino Nelaj, Emin Lata, Ylber Pilku, Agron Damzi, Blendi Bekteshi, etj. Poashtu edhe me bokseirët e talentuar Reshat Mati, dhe Arjan Iseni, të cilët ishin midis pjesëmarrësve për të organizuar darkën, e cila u zhvillua në javën e fundit të muajit të shenjët Ramazanit. Vaktin e iftarit simbas traditës i e hapi Jasin Gjokaj, me një lutje rasti.

Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, myslimanët e agjërueshëm abstenojnë nga konsumimi i ushqimit dhe ujit nga lindja në perëndim të diellit, si dhe nga pirja e duhanit, aktiviteti seksual, thashetheme dhe aktivitete të tjera.Te shqiptarët ka një lidhje të vecantë ndërfetare sidomos eshte per tu dalluar në respektimin e festave fetare, të cilat dëshmojnë bashkejetesën tonë çdo ditë, çdo fest dhe në çdo rast. Edhe atë jo vetëm në vendorigjinën tonë, por edhe gjithkund ku jetojnë, shqiptarët ne diaspore.

Një shembull të tillë është shenuar disa herë edhe në Nju Jork,e shtetet e tjera ku me se shumti jetojn shqiptaret ne Amerike, ku lider, indidvid, dhe politikanët e njohur shqiptar në SHBA, në çdo muaj Ramazani, kan shtruar ndonje vakt iftar për vëllezërit e tyre musliman, shqiptaro amerikan.Perkatësisht e tiil ishte pjesmarrja edhe ne Iftarin e shtruar në Staten Island të Nju Jorkut, ku kanë qenë të ftuar dhjetra shqiptarë, në mesin e tyre , biznesmen dhe veprimtarë që kanë kontribuar për cështjen kombëtare në kohët më të vështira.

Kepi me mow festuam nje Iftar te bukur, por edhe ditelindjen e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu!

Marko Kepi , kandidati republikan për anëtar i Këshillt të Bashkisë së qytetit Nju Jork, nga Distrikti 50 që përfshin Staten Island, ne zgjedhjet e 22 qershorit, ka prezantuar për elektoratin e tij shqiptar ne kete event, një pjesë të programit të tij të kësaj fushate, ku si deklaroi vet Kepi, në fokusin kryesor të tij do të jetë një projekt dinjitoz, realizimi i Qendrës Kulturore “Illyria House”.

Në broshurat e shpërndara me këtë rast thuhet se ajo do jetë një shtëpi e ngrohtë me dyer të hapura për të gjithë shqiptarët, që do kthehet në vatrën ku do bëj bashkë të vegjël e të mëdhenj, të rinj dhe të moshat e treta.“Kjo Qendër do shërbejë si një ambient ku do ofrohen kurse të gjuhës shqipe dhe asaj angleze dhe ku shqiptaret mund te aplikojn per punesim, dhe për të gjithë atë që kan menduar edhe për gjyshërit tanë të cilët tashmë do kenë vend-takimin e tyre, për t’u argëtuar dhe pse jo për të qënë sa më afër traditës shqiptare.” sqaron Kepi duke shtuar se: “’Illirian House’ një Qënder e cila do jetë në dobi të Komunitetin, dhe që do promovoj kulturën shqiptare, dhe do mbaj gjallë gjuhen shqipe nder brezat e rinj që lindin në Amerikë me prejardhje shqiptare.”

spot_img

Most Popular

Recent Comments