Tuesday, December 6, 2022
spot_img
HomeKRYESOREJa me cilën parti mund të bëjë koalicion VV-ja

Ja me cilën parti mund të bëjë koalicion VV-ja

David L. Phillips, drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në Universitetin Columbia në New York, ka folur për rezultatin e zgjedhjeve të mbajtura më 14 shkurt në Kosovë.

Eksperti amerikan ka thënë se fitorja e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e 14 shkurtit, konfirmon dëshirën e elektoratit për t’i dhënë fund korrupsionit dhe kapjes së shtetit. Sipas tij, marrëveshja e Vetëvendosjes me Vjosa Osmanin para zgjedhjeve ishte një vendim kritik.

“Rezultatet e zgjedhjeve të Kosovës konfirmojnë dëshirën e elektoratit për t’i dhënë fund korrupsionit dhe kapjes së shtetit. Vetëvendosje ka përqafuar një agjendë reformash, e cila shikon përpara dhe përqendrohet te ndryshimi. Krijimi i një aleance me Vjosa Osmanin ishte një vendim kritik. Vjosa tërheq të rinjtë dhe gratë që përfaqësojnë sektorë të rëndësishëm të shoqërisë në Kosovë”, është shprehur Phillips.

Ai konsideron se fitorja e partisë së Albin Kurtit, shënon fundit e dominimit të politikës së Kosovës nga figurat e UÇK-së. Sipas Phillips, brezi i ri i qytetarëve duan ndryshimin, përmes punësimit dhe mundësive ekonomike.

“Pa dyshim, fitorja e Vetëvendosjes përfaqëson një epokë të re. Kjo shënon një fund të epokës kur figurat e UÇK-së dominuan politikën e Kosovës. Që nga pavarësia, figurat e ish-luftëtarëve të UÇK-së kanë dominuar skenën politike. Brezi i ri i Kosovës dëshiron ndryshim. Dëshiron punë dhe mundësi ekonomike. Të gjithë qytetarët e Kosovës e dinë se integrimi euro-atlantik është thelbësor për një jetë më të mirë”, ka theksuar më tej drejtori i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut.

Ai ka dhënë edhe një këshillë për VV-në, duke thënë se ajo nuk duhet të nënçmojë kontributin e shqiptarëve të Kosovës që luftuan për pavarësi.

“Derisa ecën përpara, Vetëvendosje nuk duhet të nënçmojë kontributin e shqiptarëve të Kosovës që luftuan për pavarësi. Lufta e UÇK-së ishte një çështje fisnike, e cila e çliroi Kosovën nga pushtimi serb. Kontributi i tyre duhet nderuar”, ka thënë David Phillips.

Ai konsideron se zgjedhjet e fundit shënojnë një mundësi të re dhe historike për përparimin e Kosovës.

“Kosova përballet me shumë sfida. Ndërtimi i shtetit në vazhdën e diktaturës është gjithmonë i vështirë për një komb pa institucione të forta demokratike ose një kulturë kompromisi dhe akomodimi. Në dekadat që nga shpallja e koordinuar e pavarësisë së Kosovës, vendi ka luftuar për të krijuar një qeveri efektive dhe për të konsoliduar të drejtat e njeriut. Zgjedhjet e fundit shënojnë një mundësi të re dhe historike për përparim”, ka thënë më tej eksperti amerikan.

Ai ka folur për krijimin e qeverisë së re, duke thënë se Vetëvendosje mund të krijojë koalicion me AAK-në. Por, Phillips, nuk e din se çfarë pozite do të mund të merrte Vjosa Osmani, për këtë koalicion.

“Vetëvendosje ka disa mundësi partneriteti. Mund të formojë një koalicion me AAK-në. Sidoqoftë, kjo marrëveshje ka të ngjarë të rezultojë që Ramush Haradinaj të bëhet president. Ai është një njeri i aftë që e do vendin e tij. Sidoqoftë, çfarë pozicioni do të marrë Vjosa në këtë ngjarje?”, ka thënë ai.

Phillips ka kërkuar bashkëpunim mes qytetarëve, në mënyrë që të bëhet çkapja e shtetit.

“Baza e përbashkët është kritike. Kosovarët duhet të bashkohen dhe të bashkëpunojnë në shërbim të kombit. Kapërcimi i kapjes së shtetit do të thotë vendosja e vendit përpara interesave personale”, ka theksuar më tej ai.

Phillips ka përmendur gjithashtu njohjen reciproke të Kosovës nga Serbia, si kulm të negociatave mes të dyja vendeve. Sipas ekspertit, administrata e re amerikane do të ketë qasje tjetër nga ajo e Donald Trumpit.

Ai ka fajësuar administratën Trump se u tregua e “pandershme” ndaj Vetëvendosjes, por ka thënë se pret që administrata e Joe Biden të respektojë vullnetin e elektoratit të Kosovës dhe të punojë për të siguruar suksesin e Vetëvendosjes.

“Gjyshi im kishte një shprehje: “E ardhmja është me të vërtetë e ndritshme”. Në të vërtetë, Kosova ka një të ardhme të ndritur. Negociatat me Serbinë duhet të kulmojnë në njohjen nga Serbia të Kosovës si një vend i pavarur brenda kufijve të saj aktual. Që të ndodhë kjo, SHBA duhet të luajë një rol proaktiv dhe parimor si ndërmjetës që punon në bashkëpunim të ngushtë me BE. Administrata e mëparshme e SHBA-së veproi në mënyrë të pandershme ndaj Vetëvendosjes. Kosova mund të presë që administrata e Biden të jetë e ndryshme, duke respektuar vullnetin e votuesve të Kosovës dhe duke punuar për të siguruar suksesin e Vetëvendosjes, i cili është suksesi i Kosovës”, ka shtuar David Phillips.

via Bota sot

Phillips’ newest book is Frontline Syria: From Democratic Revolution to Proxy War (click here for more information)

spot_img

Most Popular

Recent Comments