Sunday, April 2, 2023
spot_img
HomeKRYESOREIvica Dacic: Mu Terruan sytë kur takova Shqiptarin që punonte në Shtepinë...

Ivica Dacic: Mu Terruan sytë kur takova Shqiptarin që punonte në Shtepinë e Bardhë

Beqir Sina

Nga Beqir SINA – New York

Yll Bajraktari Drejtori Ekzekutiv : Komisioni i Sigurisë Kombëtare për Inteligjencën Artificiale (NSCAI)

Kur e prezantuan si shqiptar, në Washington, ata tronditën ish-shefin serb të dipllomacisë Ivica Daçiq…

Isha pak i befasuar, tha Ivica Daçiç, ish- ministri i jashtëm i Serbisë, teksa do të komentonte shkurtimisht mbi situatën e 2 Dhjetor 2017, në Uashington, përpara takimit me Gjeneralin Herbert McMaster, ish këshilltari i sigurimit kombëtar të Presidentit të SHBA Donald Trump.

”U takova në Washington me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, Herbert Raymond McMaster. Me gjithë respektin, por kur pashë se pranë tij kishte ulur shefin e tij të kabinetit, shqiptarin nga Kosova, Yll Bajraktarin, i cili erdhi tek unë dhe tha se ai ishte nga Kosova, për një moment më janë ndalur dritat dhe pastaj e kuptova se çdo gjë ishte e qartë”, tha Daçiq.

Pak çaste para fillimit të takimit, në Washington katër vjet të kaluara, atij(Daçiçit) i është afruar një zyrtar 40 vjeçar, do të shkruanin gazetarët që ndodqën takimin, i cili ishte qartësisht një bashkëpunëtor konfidencial i McMaster, dhe i zgjati dorën dhe u prezantua: “Përshëndetje, unë jam nga Kosova dhe quhem Ylli Bajraktari “

Ndërsa, Daçiç, u tha se u përpoq të merrte vesh nga bashkëpunëtorët e tij se kush ishte shqiptari misterioz i ulur pranë këshilltarit të sigurisë kombëtare të Trump, që ishte në krye të zyrtarve të lart të Washingtonit, në takimin e ministrave të jashtëm të Ballkanit Perëndimor, ku morën pjesë ai Shqipërisë, BiH, Kosovës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë.

Ky ishte një takim i organizuar nga Washingtoni, për të diskutuar se si Shtetet e Bashkuara dhe Ballkani Perëndimor mund të thellojnë dhe zgjerojnë përpjekjet e koordinuara për të promovuar paqen, prosperitetin dhe sundimin e ligjit në të gjithë rajonin, duke përfshirë trajtimin e sfidave të tilla si korrupsioni ose krimi i organizuar.

Kur u kthye në Beograd, Ivica Daçiç u tha gazetarëve për ngjarjen nga Uashingtoni, me një grahmë të hidhur: “Tani është e qartë pse Amerika po ndjek një politikë të tillë.”

Mediat në Beograd, thane se ky ishte një aludim se si dy burrat “misteriozë” qëndrojnin pas vendimit të Trump për të mos ndryshuar politikën aktuale amerikane në Ballkan, e lëre më tërheqjen e njohjes së Kosovës, të cilën ata shpresonin në Serbi.

Aludimi i gazetarve natyrisht qe i referohej vëllezërve Ylber dhe Ylli Bajraktari, ish-refugjatë të Kosovës, të cilët, ashtu si në skenarin e filmit Hollywood, u ngjitën në pozicione jashtëzakonisht të larta në strukturat e sigurisë dhe mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara.

Historia e tyre filloi në 1999, kur NATO dhe SHBA bombarduan Serbinë, për shkak të spastrimit etnik të kryer nga trupat e Sllobodan Millosheviçit në Kosovë.

Midis mijëra refugjatëve në Maqedoni ishte Ylber Bajraktari, i cili athere thuhet se po punonte si komentues për stacionin televiziv amerikan ABC në atë kohë.

Disa muaj pas kapitullimit serb, në Kosovë, Bajraktari mori një vizë amerikane për refugjat dhe arriti në Uashington, ku banoi dhe punojë për muaj me gazetarë të ABC-së me të cilët punoi në Kosovë.

“Unë nuk doja të isha një refugjat sepse unë jam një njeri i punës dhe kjo është arsyeja pse Amerika më përshtatet, ku ne punojmë shumë më tepër sesa në Evropë. Por së pari duhej të mbaroja kolegjin, aplikova në Princeton dhe e kalova testin, ”tha ai në një intervistë në 2008 me Zërin e Amerikës, një nga paraqitjet e pakta publike.

Kështu filloi karriera e Bajraktarit i cili u diplomua në Princeton, mori një punë në administratën amerikane dhe në vitin 2008, ai punoi në Irak me ish-drejtorin e CIA-s David Patreus, deri sa u bë edhe drejtor i lartë i politikës në Këshillin e Sigurimit Kombëtar të SHBA.

Ndërkohë, vëllai i madh arriti në Shtetet e Bashkuara, duke diplomuar në Shkollën e Qeverisë Kennedy të Harvardit, më pas u bashkua me komunitetin e inteligjencës, ku ai ishte përgjegjës për politikën ndaj Afganistanit dhe Indisë, dhe më pas u bë anëtar i ekipit këshillues të Gjeneral Martin Dempsey nga Shtabi i Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara.

Ndërkohë, vëllezërit Bajraktari u bënë shtetas të SHBA në 2004

Gjatë një turneu të fundit të ish Zëvendës Presidentit të SHBA,-së Mike Pence në Ballkan,(2019) ai u shoqërua nga vëllezërit Bajraktari, të cilët, sipas raporteve të medias, morën pjesë në takimin Pence me ish Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi.

Në fakt, përsëri në vitin 2016, vëllezërit Bajraktari u përshkruan në disa media si një dyshe jashtëzakonisht me ndikim gjatë qeverisjes së Obamës. Kështu që Carl Woog, i cili ishte një këshilltar i lartë i sigurisë kombëtare në administratën e Obamës, tha se ai “nuk kishte dëgjuar kurrë që dy vëllezër të kishin një ndikim të tillë në prapaskenë në Pentagon, si ata të dy”.

Ylli Bajraktari është thënë se rregullisht shoqëronte Ministrin e Mbrojtjes Ashton Carter në udhëtimet e huaja dhe merrte pjesë në takime zyrtare.

Ylli Bajraktari ishte në krye të operacioneve të politikës së jashtme të udhëhequr nga Pentagoni në Iran dhe Irak dhe ishte i përfshirë në hartimin e një marrëveshjeje bërthamore me autoritetet në Teheran.

Në një deklaratë për Medium.com, ai kishte thënë se “puna e tij është të realizojë vizionet e bashkëpunëtorëve më të rëndësishëm të Obamës”.

Yll Bajraktari Drejtori Ekzekutiv : Komisioni i Sigurisë Kombëtare për Inteligjencën Artificiale (NSCAI)

Yll Bajraktari shërben si Drejtor Ekzekutiv i Komisionit të Sigurisë Kombëtare të Inteligjencës Artificiale (NSCAI). Para se të bashkohej me NSCAI, z. Bajraktari ishte një Studiues i Shquar në Institutin e Studimeve Kombëtare Strategjike të Universitetit të Mbrojtjes për caktimin e përkohshëm nga Zyra e Sekretarit të Mbrojtjes.

Ndërsa ishte në NDU, z. Bajraktari planifikoi dhe ekzekutoi seminarin e parë të Inteligjencës Artificiale për ngritjen e udhëheqësve ushtarakë dhe civilë. Z. Bajraktari ka punuar për gati një dekadë në nivelet më të larta të sigurisë kombëtare të SHBA duke avancuar sigurinë dhe interesat e Amerikës. Para se të bashkohej me NDU, z. Bajraktari punoi si Shef i Shtabit tek Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, LTG H.R. McMaster.

Në atë kapacitet, z. Bajraktari drejtoi veprime në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, për të mbështetur dhe përgatitur sa më mirë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare për t’i ofruar këshilla, opsione dhe rekomandime Presidentit.

Para se të punonte në Shtëpinë e Bardhë, z. Bajraktari, shërbeu për tre vjet në një shumëllojshmëri rolesh drejtuese për Zëvendës Sekretarin e Mbrojtjes Robert O. Work. Në atë pozicion, z. Bajraktari ishte i dobishëm në planifikimin dhe ekzekutimin e Strategjisë së Tretë të Kompensimit, përpjekjen strategjike nënshkruese të Departamentit të Mbrojtjes për të forcuar avantazhin e ushtrisë ndaj kërcënimeve në të ardhmen.

Z. Bajraktari shërbeu gjithashtu si Asistent Special i Kryetarit të Shefave të Përbashkët të Shtabit GEN Martin Dempsey, ku ai dha kontributin e politikave për të përgatitur Kryetarin për rolin e tij si këshilltar kryesor ushtarak i Presidentit, Sekretarit të Mbrojtjes dhe Sigurisë Kombëtare Këshilli.

Z. Bajraktari shërbeu si Drejtor i Pentagonit për Indinë, ku zhvilloi dhe ekzekutoi me sukses përpjekjet kryesore të politikës së mbrojtjes për të përmirësuar dhe thelluar bashkëpunimin e SHBA në teknologjinë ushtarake me Indinë.

Z. Bajraktari filloi karrierën e tij me Departamentin e Mbrojtjes si drejtor për Afganistanin, ku ai angazhoi aleatë dhe partnerë kryesorë në forume bilaterale dhe multilaterale për të rritur kontributet e tyre të trupave për misionin e sigurisë në Afganistan. Para hyrjes në qeveri, z. Bajraktari punoi në çështje konflikti dhe pas konfliktit në Institutin prestigjioz të Paqes të SHBA dhe Institutin për Analizat e Mbrojtjes.

Lindur dhe rritur në Kosovë, z. Bajraktari mban një B.A. diplomë në Marrëdhënie Ndërkombëtare nga Universiteti George Washington dhe një MA në Politikë Publike nga Universiteti i Harvardit

spot_img

Most Popular

Recent Comments