Monday, December 5, 2022
spot_img
HomeKah me ShkuChopin Piano Fest: Classic Sonata with Gabriele Carcano

Chopin Piano Fest: Classic Sonata with Gabriele Carcano

29 Qershor @19:00 Amfiteatri i Ri i Bibliotekës Universitare

Gabriele Carcano, fitues i Çmimit të Bursës së Mirëbesimit Borletti-Buitoni 2010, është një pianist shumë i arritur si në recital ashtu edhe si solist ose pjesë e një orkestre. Vlerësuar nga Süddeutsche Zeitung si “skulptor i zërit” dhe “esteti” pas debutimit të tij në Mynih në Herculesaal, Gabriele është fituesi i çmimeve të shumta, përfshirë Çmimin Casella në Konkurrencën Premio Venezia, ku bëri debutimin e tij në Teatro La Phoenix .

Gabriele filloi të studionte piano në moshën shtatë vjeçare dhe u diplomua në Konservatorin Giuseppe Verdi në Torino në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç.

Ai vazhdoi studimet me Andrea Lucchesini në Accademia di Musica në Pinerolo dhe me Aldo Ciccolini në Paris, ku studioi me Nicholas Angelich në Conservatoire National Superior de Musique dhe me Bucquet Marie Françoise.

Ai vazhdoi arsimin e tij me Richard Goode, Mitsuko Uchida, Alfred Brendel. Që nga vjeshta 2015 ai jep mësim në Accademia di Musica në Pinerolo. Gabriel është një Artist i Steinway.

Ambasada e Italisë në Prishtinë
Insituti Italian i Kulturës

spot_img

Most Popular

Recent Comments