Sunday, April 2, 2023
spot_img
HomeBotaBezos largohet - por prapë mbetet

Bezos largohet – por prapë mbetet

Shefi i Amazon.com Jeff Bezos befasisht ka njoftuar se do të heqë dorë nga pozita e CEO në kompaninë e tij. Dhe kjo ndodhi në një kohë kur amazon arriti rekord absolut të zhvillimit të kompanisë. Sidoqoftë, në sfond, ai mund të vazhdon të jetë edhe më tutje vendimmarrës.

Njoftimi erdhi si një befasi: Pas pothuajse tre dekadash në krye, themeluesi i Amazon Jeff Bezos nuk dëshiron më të luajë një gjë të parë dhe po i dorëzon postin kryesor Andy Jassy, ​​i cili më parë ka drejtuar divizionin e reve në Amazon.

Sidoqoftë, Bezos nuk do të largohet nga kompania, por do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm, tha nënkryetari i Amazon Brian Olsavsky kur u njoftuan shifrat tremujore: “Jeff jo vetëm që do të mbetet shumë i përkushtuar, por gjithashtu do të lërë gjurmët e gishtave në shumë zona të zhvillimi i produktit dhe inovacioni. ai gjithashtu mbetet aksioneri ynë më i madh i vetëm. ”

Jeffrey “Jeff” Preston Bezos  (lindur Jeffrey Preston Jorgensen në Albuquerque, New Mexico më 12 janar 1964) është një sipërmarrës dhe investitor amerikan. Ai është themeluesi i kompanisë online të porosive me postë Amazon dhe konsiderohet si një nga dy njerëzit më të pasur me një pasuri totale të vlerësuar në rendin prej 200 miliardë dollarësh amerikanë.

Me Jeff Bezos, i cili revolucionarizoi tregtinë me perandorinë e tij Amazon, ne e dimë atë: Ai dëshiron të dërgojë një raketë në hënë. Ai e dëshironte atë si një djalë i vogël dhe që nga ajo kohë është nxitur nga ëndrrat. Midis të gjitha raporteve të fitimeve të mëdha të tregut të aksioneve dhe praktikave brutale të biznesit të grupit të tij, këtij plani i kushtohet pak vëmendje dhe ai vazhdon të flasë për të.

Mbrëmjen e djeshme, pioneri bëri një hap të madh pranë qëllimit të tij: ai heq dorë nga diçka e madhe në mënyrë që të trajtojë diçka edhe më të madhe. Si CEO i Amazon, Bezos do të tërhiqet, do të kalojë në krye të bordit dhe të shikojë pasardhësin e tij Andy Jassy nga atje. Mbi të gjitha, megjithatë, ai do të investojë më shumë kohë në aktivitete të tjera, kryesisht në kompaninë e tij hapësinore Blue Origin. Prandaj, së shpejti mund të përjetojmë një garë të re në hapësirë, të realizuar nga dy njerëzit më të pasur në botë: Bosi i Tesla Elon Musk me raketën e tij SpaceX kundër Jeff Bezos me raketë e tij Blue Origin në rrugën për në hënë, në Mars, në Orient

Dikush mund të buzëqeshë në misione të tilla si një humbje absurde parash. Por kjo do të ishte marrëzi. Ata që guxojnë të bëjnë diçka më të madhe se vetja, të cilët guxojnë të kërkojnë yjet dhe të zotërojnë sfida të panumërta teknike, logjistike dhe financiare mund të katapultojnë kompaninë e tyre – dhe vendin e tyre – në të ardhmen dhe t’u hapin mundësi të mëdha atyre. Quiteshtë mjaft e mundshme që programet hapësinore të miliarderëve të teknologjisë amerikane të përcaktojnë kursin për të ardhmen tonë. Shumë bashkëkohës mund ta mendojnë atë si Kokolores, por futurologët janë mjaft të sigurt se pjesë të njerëzimit përfundimisht do të zhvendosen në planet të tjerë, sepse mbipopullimi dhe dëmtimi i klimës e bëjnë jetën në tokë të padurueshme. Jo tani, jo sot. Por vizionarët tashmë mund ta shohin nesër sot.

spot_img

Most Popular

Recent Comments