Monday, December 5, 2022
spot_img
HomeTrendeAdriana Matoshi aderon në Vetëvendosje

Adriana Matoshi aderon në Vetëvendosje

Ikona e serialit O sa mirë Adriana Matoshi u anëtarësua edhe zyrtarisht në VETËVENDOSJE!.

Pas radhitjes në listën e zgjedhjeve si kandidate për deputete në legjislaturën e tetë, ajo edhe zyrtarizoi lidhjen e re me Vetevendosjen duke u anëtarësuar si anëtare e rregullt në LVV.

Albin Kurti shënon anëtarësimin e saj me LVV kështu në faceboook.

Adriana është një ndër aktoret më të mira shqiptare dhe ndër më të kërkuarat në zejen e filmit në vend. Ajo ka përfunduar studimet në Universitetin e Prishtinës, Fakultetin e Arteve, në klasën e Profesor Faruk Begollit.

Disa nga çmimet e shumta kombëtare e ndërkombëtare që ka fituar janë: çmimi “aktorja më e mirë” për rolin e saj në filmin “Kthimi” të regjisores Blerta Zeqiri, në Brazil, Valencia të Spanjës si dhe në Paris, çmimi “aktorja më e mirë” për rolin e saj në filmin “Zana” në Berlin, dhe në New Jork është shpërblyer edhe për rolin e saj në filmin “T’padashtun”. Përkundër roleve të saj në film, ajo ka luajtur edhe në shumë shfaqje teatrale si “Mësimi”, “Kumbara”, “Dejzilend”, “Shtëpia e Berndarda Albës”, “Këmisha e gjakut”, “Tudje srce”, “Romeo and Juliet”, etj.

Adriana është anëtare e Akademisë Evropiane të Filmit, dhe ka qenë drejtoreshë e Teatrit të Gjilanit në vitin 2007 dhe po ashtu edhe kryetare e bordit drejtues të këtij teatri. Ajo ka luajtur shumë role gjatë karrierës së saj, mirëpo roli më i rëndësishëm vazhdon të jetë ai i gruas aktiviste. Adriana Matoshi është në mesin e 41 grave në listën tonë të referendumit për deputete të ardhshme në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

spot_img

Most Popular

Recent Comments