Thursday, December 1, 2022
spot_img
HomeKRYESORE8 Redaktuesit HTML

8 Redaktuesit HTML

8 Redaktuesit HTML më të mirë të tekstit(HTML) për të shpejtuar rrjedhën tuaj të punës.

Një redaktues teksti mund të tingëllojë i mërzitshëm për disa, por është Nervi i shumë organizatave në botë. Nga ekipet e zhvillimit te botuesit, redaktuesit e tekstit dhe kodit ndërthuren me pothuajse çdo rrjedhë pune. Shumë prej nesh hidhen brenda dhe jashtë tyre gjatë gjithë ditës. Pavarësisht nëse jeni duke shkruar PHP ose thjesht po mbani shënime për një projekt, ka shumë mjete të shkëlqyera atje për ta bërë këtë detyrë pak më të lehtë. Sot do të përshkruajmë 8 zgjidhjet absolute më të mira për redaktuesin e tekstit(HTML).

Koleksioni i redaktorëve më të mirë të tekstit (dhe disa IDE´s)
Këtu është një koleksion i redaktorëve tanë të preferuar. Disa prej tyre njihen gjithashtu si IDE, që nënkupton “mjedisin e integruar të zhvillimit”. Kjo do të thotë që ju mund të bëni shumë më tepër me ta sesa të shkruani kod. Ne fuqimisht rekomandojmë të provoni secilin për të parë se cili funksionon më mirë për rrjedhën tuaj të punës.

  1. Sublime Text (Teksti i Lartë)
  2. Atom (Atom)
  3. Notepad++ (Notepad ++)
  4. CoffeeCup – Der HTML Editor (CoffeeCup – Redaktuesi HTML)
  5. TextMate (Matetekst)
  6. UltraEdit (UltraEdit)
  7. Coda (Koda)
  8. Komodo Edit (Komodo)

Sublime Text

Redaktori i Tekstit Sublime është padyshim një nga më të preferuarit tanë! Ai ofron një version falas për testim, por të gjithë përdoruesit afatgjatë duhet të paguajnë $ 80 për ta përdorur atë në mënyrë aktive. Ndërsa 80 dollarë mund të tingëllojnë të shtrenjta për një redaktues teksti, është e rëndësishme të theksohet se licencat janë për përdorues, jo për çdo pajisje, kështu që licenca juaj mund të përdorë Tekst të Lartë në aq kompjuterë dhe sisteme operative sa të doni.

Atom

Atom ju lejon të përdorni një redaktues teksti me burim të hapur që është menduar për zhvilluesit. Në fakt, prodhuesit e Atom thonë se ata e bënë atë vetëm për zhvilluesit. Gjithashtu, ekziston një komunitet i zhvilluesve që kontribuojnë me tema dhe shtojca, ashtu si WordPress ose mjete të tjera me burim të hapur. Një zhvillues me përvojë nuk duhet të ketë një problem duke përdorur Atom pasi ofron mjete të pastra bashkëpunimi, një redaktor të shkëlqyeshëm dhe disa mjete të shkëlqyera organizative për të marrë nën kontroll projektet tuaja.

Notepad ++

Notepad ++, padyshim redaktuesi më i popullarizuar i tekstit në treg, vjen në një paketë kompakte, pa tarifa, me komponentë të fuqishëm të redaktimit. Shpërndahet falas nën një Licencë të Përgjithshme Publike, që do të thotë që të gjithë zhvilluesit dhe krijuesit e përmbajtjes mund të përfitojnë nga redaktuesi i tekstit menjëherë pas një shkarkimi të shpejtë. Notepad ++ ekzekutohet në Microsoft Windows dhe synon të përdorë më pak fuqi përpunimi sesa redaktuesi mesatar i tekstit.

CofeeCup

Redaktori HTML i CoffeeCup ofron redaktim jashtëzakonisht të përparuar të tekstit për kodim dhe të gjithë menaxhimin e dizajnit të uebit. Redaktori ka një version prove falas, por për të vazhduar përdorimin e redaktorit duhet të paguani tarifën një herë prej 49 $. Ekziston edhe një version krejtësisht falas, por tiparet janë zbutur mjaft.

TextMate

TextMate ofrohet si një shkarkim falas, por gjithashtu mund të zgjidhni të azhurnoni në versionin premium për 59 $. Mbani në mend se me këtë pagesë ju merrni vetëm një licencë, kështu që nëse keni një ekip të tërë njerëzish që kanë nevojë për redaktuesin e tekstit, do të duhet të paguani për licenca të shumta

UltraEdit

UltraEdit shërben gjithashtu si një zgjidhje e zbatueshme për nevojat tuaja për redaktim të tekstit. Nuk është falas. Në fakt, duhet të filloni me të paktën 99,95 dollarë. Kjo ju jep redaktorin standard të tekstit të UltraEdit, së bashku me azhurnimet falas për të gjitha versionet e ardhshme. Ju gjithashtu mund ta instaloni softuerin në tre kompjuterë, pavarësisht nëse janë kompjuterë Windows, Mac ose Linux.

Coda

Coda është për të gjithë dashamirët e Mac-ut atje. Kushton 99 dollarë për një paketë të vetme dhe çmimi gradualisht bëhet më i lirë nëse blini paketa të shumëfishta në të njëjtën kohë. Përveç kësaj, Coda të kujton shumë produkte të tjera Mac pasi ka një nga përfundimet më të mira të çdo redaktori teksti në treg sot. Përdoruesit e Mac mërziten për këtë dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse. Para së gjithash, ju merrni një terminal të integruar dhe një inspektor, si dhe një ndërfaqe me të cilën mund të modifikoni skedarët e largët dhe lokalë.

Komodo Edit

Ideja që qëndron pas Komodo Edit është të ofrojë diçka të fuqishme, por gjithsesi me një shkallë thjeshtësie, kështu që edhe fillestarët duhet të jenë në gjendje ta kuptojnë atë. Mund të shkarkoni Komodo Edit për sistemet operative Mac ose Windows. Sourceshtë falas dhe me burim të hapur, dhe madje lejon ata që nuk kanë nevojë për të gjitha tiparet e përparuara të përdorin një redaktues teksti për të trajtuar projekte më të vogla.

Ne në Mifmedia perdorim Notepad++ dhe Komodo Edit

Në seancën e nesërme : Hapat e parë me HTML(ASCII).

spot_img

Most Popular

Recent Comments